| Mihai_Daniel_2001_RbZv a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un atv de 150 cc. Ce varsta trebuie sa am si cum se obtine permisul pentru aceasta categorie?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a conduce legal pe drumurile publice ai nevoie de categoria B1. Aceasta se poate obtine de la 16 ani, dupa ce ai facut o scoala de conducere si ai reusit la examinarea teoretica si practica. Scoala de conducere se poate incepe la 15 ani si 9 luni.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu sigur daca se incadreaza la B1, dar cu permis B dupa 18 ani, cu siguranta il poti conduce.

| STSickSide a răspuns:

A2
Durata Cursului este de:

- 3 săptămâni când posedă permis de conducere pentru categoria A1 cu o vechime de până la 2 ani, timp în care efectuează 12 ore de pregătire teoretică şi 20 ore de pregătire practică (poligon şi traseu). Proba teoretică precede proba practică.

- 3 săptămâni când posedă permis de conducere pentru categoria A1 cu o vechime minimă de 2 ani, timp în care efectuează 24 ore de pregătire teoretică şi 10 ore de pregătire practică (poligon şi traseu).

- 4 săptămâni, când nu posedă permis de conducere sau are permis de conducere pentru alte categorii, în afară de AM, timp în care efectuează 24 ore de pregătire teoretică şi 26 ore de pregătire practică (poligon şi traseu).

| suntserios a răspuns (pentru STSickSide):

WTF?

Categoria A2

Motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg și care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale.

De cand ATV ul e motocicleta?

| STSickSide a răspuns (pentru suntserios):

Atunci e B2? Eu așa știam că atv ul e trecut in aceeaș cat cu motocicleta, se poate să mă înșel

| suntserios a răspuns (pentru STSickSide):

Acum le iei la incercare? B2 nici nu exista

| STSickSide a răspuns (pentru suntserios):

Voiam să zic B1, in fine, las-o așa, că am impresia că ești prea plin de tine și imi e să nu d am in altele pe aici că se lasă cu ban

| SebastianZ a răspuns:

Categoria B1 la 16 ani sau B la 18 ani!
Baietii astia sunt fumati.