| mirel12314 a întrebat:

Care este varsta minima pentru a obtine permisul de conducator de barca?

3 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

Varsta minima 18 ani, pagina 4 punctul a : https://portal.rna.ro/......202016.pdf

| mirel12314 explică (pentru CristianCRS):

Mersi mult, pentru un motor mai mic de 5 cp pot conduce daca am 16 ani?

| CristianCRS a răspuns (pentru mirel12314):

Conform: (3) Pentru a conduce o ambarcaţiune de agrement sau un motovehicul nautic cu o putere a motorului de până la 3, 68 kW/5 CP inclusiv nu este necesară deţinerea certificatului internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement, se pare ca esti in regulă. Conform legislatiei varsta este un factor doar daca vrei sa obtii permisul.