| SebisH a întrebat:

Vreau sa stiu si eu cu ce pot lipi materialul de la plafonul masinii! Multumesc!

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Greu sa il mai lipesti, poti injecta putin cate putin prenadez cu o seringa, insa rezultatul nu va fi unul spectaculos.
Solutia optima este una simpla, ieftina si de mare efect, insa necesita multa rabdare. Trebuie sa demontezi intreg plafonul, il scoti afara, dai jos toata partea textila si razuiesti buretele ramas. Cumperi 1l de prenadez si o bucata de piele ecologica intr-o culoare asortata cu tapiteria (ai multe variante, inclusiv piele intoarsa) si o lipesti pe suportul de carton bine curatat anterior. Pentru fixarea marginilor poti folosi cleme de rufe. Tot secretul este sa intinzi bine pielea, pentru a lua exact forma suportului.
Dupa 24 de ore poti monta noul plafon in masina. Din resturi poti confectiona usor huse pentru schimbator si maneta de la frana de mana. Pe acestea poti sa le cosi de mana, pe dos, iar atunci cand le intorci pe fata, cusatura nu mai este vizibila. In loc de cusatura poti folosi chiar capse, iar prinderea pe maneta o faci tot pe dos, cu un colier de plastic.
Daca alegi bine materialul, cu cateva ore de munca si sub 100 de lei cheltuiti vei obtine un interior deosebit pentru masina ta, ba poate te vei gandi sa folosesti aceeasi metoda si pentru panourile interioare ale portierelorwinking.
Pe forumurile auto gasesti tutoriale detaliate pe aceasta tema, insotite de fotografii sau chiar de filmulete.

| onasis1961 a răspuns:

Încearcă cu prenadez!
http://www.smartbuy.ro/......25117.html

| deyuionut a răspuns:

Eu la un golf 3 am prins tapiteria cu capsatoru. big grin