| Pop_Cosmin_1997 a întrebat:

Buna seara/ziua...
Am cumparatacuma nu de mult un alfa romeo berlina din 2001 motor de1. 6litri pe benzina problema este ca in momentul in care sa incalzeste motorul masina se opreste si nu mai porneste de loc pana nu se raceste din nou... Ce as putea sa fac mi-sa zis ca est senzorul de turati al motorului daca a mai patit cinava asta mi-ar putea spune de unde pot cumpara acel senzor si unde as putea sa il instalez in Satu Mare

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Asa si ce are a face senzoru asta cu faptul ca se opreste motoru cand se incalzeste? Motoru la fel este turat, deci daca e senzoru asta de vina motoru se poate opri si cand este rece.
Cel mai indicat este sa o scanezi, trebuie sa dea ceva coduri, la bord cum stai ce s-a aprins?
Deci cel mai indicat este sa pui scaneru pe masina si vezi ce spune sau cum spuneti voi nu scaner altfel, am uitat, dara stii despre ce vorbesc.Nu te apuca sa schimbi asa aiurea piese fara sa stii sigur ce este de vina.Iti spun asta sa nu irosesti banii aiurea.Indicat este sa gasesti prima data exact cei rau si apoi schimbi.Mecanicii stii cum is? Te duci la ei da frate sensoru ala e de vina, ei bum til schimba ca nu da bani de la el, apoi daca mamsina tot asa face tio baga da senzoru era de vina dar uite ca mai ai si alte chestii si bum iti mai schimba alta piesa pana nimereste si tu decontezi ca n-ai ce face, nu ai cum sai dovedesti ca el schimba piesele asa aiurea.
Scabeaza masina si macar stii ce coduri is, apoi daca codu are mai multe efecte sau cum sa zic cauzele ar fi mai multe te duci si verifici fiecare eventuala piesa care ar cauza lucru asta si asa gasesti cei rau si schimbi doara chestia aia.Eu asa as face.

| Pop_Cosmin_1997 explică (pentru relian):

Mersi am sa o pun pe scaner sa vad ce coduri imi va da iar dupa aia am sa ma apuc sa bag bani in reparatii....Mersi

1 răspuns: