| mugur77 a întrebat:

Salut.Am un Pasat b6 cod motor bmr.La rece porneste motorul, dar la cald nu mai vrea, până nu se racește bine.Am.pus masina pe tester si camshaft senzor ax cu came nu da semnal.Sa inlociut senzorul si distributia.Imi da aceeasi eroare pe tester.Ce poate avea?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca senzorul se afla in ulei (sub capacul culbutorilor), iar cablajele de acolo sunt stiute ca fiind problematice, la TDI-PD. Poate se rezolva cu schimbarea cablajului.
Daca nu se rezolva (eroarea), atunci personal as desface ECU si as incerca sa refac lipiturile, poate descopar chiar cateva fisurate, ca se intampla si asta frecvent.
Daca si dupa remedierea senzorului de pozitie ax cu came porneste la fel de greu, trebuie parcurs demersul pentru "hotstart fix". Mai exact, vazut daca mai e ceva de injectoarele alea, iar daca par ok, facuta o adaptare pe la astia care se ocupa cu asa ceva. Mi se pare ca se codeaza in VCDS si porneste mai usor dupa, cu niste valori diferite de cele din fabrica.
Pornirea grea la cald este o alta problema foarte comuna de la TDI-PD.

| KovacsB a răspuns:

Cauta pe olx rezolv problema pornire la cald passat.
Problema este veche, mecanicul tau este expirat.

| Bogdan0783 a răspuns:

Daca senzorul a fost inlocuit si tot nu da semnal posibil sa fie cablajul problema. Intra eventual pe wvforum si sigur gasesti discutii legate despre problema ta.

| Elias34 a răspuns:

Uită-te la borna de senzor, posibil să fie și instalația arsă, nu e garantat, dar merită să dai o privire