| Mihaelutsaa a întrebat:

Sunt disperata.
In timpul mersului mi s-a rupt cureaua de distributie, iar acum nu stiu sa o montez, aveti idee cum as putea s. o montez? [ pe cea noua, bineinteles ]
Mentionez ca am un Renault Clio, 1.4, benzinar.
Site, img, orice :d
Va rog, dau funda :-s

Răspuns Câştigător
| ionut236 a răspuns:

Daca e cureaua de distributie mergi la un service, in primul rand e posibil sa fi rupt ceva din motor (la unele masini in special diesel cand se rupe cureaua indoaie supape), si in plus motorul trebuie tras la semne adica sunt niste semne pe curea si rola ( cureaua de distrib la tine angreneaza pompa de apa rola intinzatoare, axul cu came si arborele cotit) care trebuie sa corespunda si e mai complex, mergi la service. daca era la transmisie era mai simplu

8 răspunsuri:
| ionut236 a răspuns:

Un kit de distributie (curea + rola) e 260 ron (dayco) sau 285 ( skf)
si o pompa de apa care ar fi foarte bine sa o schimbi este 152 ron ( dolz) ca si timp de schimb autodata spune 2.70 deci aproape 3 ore ora de manopera este intre 60-80 ron.
http://imageshack.us/photo/my-images/822/distributierenault.png/

| 0rlando a răspuns:

Cheamă un mecanic, că nu o să reușești să o schimbi singură niciodată.
Nu ai cunoștințe tehnice și nici forța necesară.

| FPI a răspuns:

M-as mira sa nu fi patit motorul ceva posbil de la socul ala sa loveasca pistonul supapele si trebuie toata schimbata nu numai cureaua!

| puya07 a răspuns:

Trebuie sa dai capacul de protectie daaca are, apoi ai niste roti dintate montate pe arborele cotit al masini, de dai jos pe aman2 bagi cureaua pe rola de distributie apoi o pui pe rola de intinderemontezi totu la loc si intinzi rola...dar mai bine mrgi la un mecanic

| puya07 a răspuns:

Si e indicat sa ii schimbi toata distributia

| Mihaelutsaa explică:

Einsthein, mergeam pe sus. straight face Nu-i amuzant deloc.
Ionut 236, mai mult ca sigur are ceva si la motor pentru ca tatal meu s-a uitat la ea, a incercat sa faca ceva, dar nimic.

| Einsthein a răspuns:

Mergeai pe jos sau cu masina?
laughing

| dufu a răspuns:

Cum spuneau si colegii de mai jos, nu e asa simplu ca o inlocuiesti si gata. la cureaua de distributie e mai delicata problema. de aiai mi-am luat opel 1.3 cdti pe lanthappy am scapat de un stres