| itinformation a întrebat:

De cateva zile am achizitionat si eu un opel astra g, 17. dtl, 1999. Am fost la cineva sa montez casetofonul pe masina. Bun de aici incepe povestea. Dupa ce l-am montat, am vrut sa o pornesc si nimic....nu a vrut. I-am dat iar si intr-un final a pornit si se auzea ca tractorul u650 straight face... am oprit-o repede si nu a mai vrut sa porneasca. Cand am desfacut capacul de la cureaua de distributie sa ma uit, am vazut cureaua de la alternator rupta. Sa fi sarit ceva si la cureaua de distributie si sa fi sarit de pe punct? Voi ce parere aveti? Maine o duc la service dar vreau sa-mi fac o idee.

4 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Ceva nu se potriveste! Nu are nici o legatura aparatul cu functionarea motorului. In cazul cand este rupta cureaua de la alternator, motorul trebuie sa functioneze. Dar....trebuie facuta o verificare.Defectiuni pot fi multe si complexe!

| AgathaRo a răspuns:

Probabil s-a gripat alternatorul, s-a auzit un suierat la curea dupa care s-a rupt.Ai spalat motorul? Distributia nu are voie sa sara.

| itinformation explică (pentru AgathaRo):

AgathaRo am gasit problema...mi s-au rupt tachetii...astazi e gata happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La service iti faci cea mai buna idee.