| Kenemo a întrebat:

Mi s-a rupt cureaua de distributie in mers la un Renaul Clio 1.4 benzina, anul 2001. Sunt interesat ce daune exista intr-o astfel de situatie si ce costuri ar implica.
Multumesc!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Supapele sigur sunt indoite, deci pe langa schimbarea kitului de distributie, trebuie sa te pregatesti de schimbarea supapelor, care necesita rectificarea chiuloasei (scaunelor pentru supape), inlocuit ghidurile supapelor (nu e obligatoriu dar e bine), inlocuit garnitura de chiuloasa, iar daca cumva e cazul, de planat chiuloasa.
De costuri nu stiu sa-ti raspund, cauta piesele pe net (kit distributie, supape, garnitura de chiuloasa), si intreaba mai multi mecanici cat ar costa manopera.

| TrăieşteClipa a răspuns:

O supapa sau doua strambe daca ai noroc, garnitura de chiuloasa, si kitul de distributie.
Cu 5-6 milioane ar trebui sa te descurci.

I