| hopeXxminnie a întrebat:

Buna, sunt fata si vreau sa invat despre masini. De la cele mai basic lucruri. Adica ma pasioneaza si nu stiu pe ce site uri as putea sa citesc despre astea. Vreau sa invat despre tot ce innseamna masini, la cum pot sa le modific, sa ma dau cu frana de mana si restul. Mai am ceva pana imi iau permisul dar vreau sa invat din timp penntru ca chiar ma simt atrasa. Ce site uri sau cum sau de la cine sa invat aceste lucruri?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Interesant, este un teribilism de inceput pe care il inteleg.
Insa atentie pe viitor sa nu confuzi strada cu un circuit, a fost chiar un pilot profesinist de drag race care cu o masina de 700 de CP a rupt stalpul si a murit, el a uitat o regula de baza soseaua e una si pista este altceva!
In rest imi place ca vrei sa stii despre masini, insa pasiunea ta merge catre tuning, as incepe cu mecanica de inceput, pana la tuning mai e mult si e mai complex.
Pentru acesta pasiune te anunt ca ai nevoie de ceva banuti, poate nu multi la inceput dar trebuie sa ai daca pe viitor vei vrea sa modifici o masina.
Sunt si eu fost pasional, am investit ceva bani in masini pentru deliciul propriu, nu am concurat nici la drag race si la drifturi, drifturile nu ma pasioneaza recunosc.
Acum mai mult pe parte de look, merg pe clean tuning si poate stage 1, dar nu mai arunc cu bani ca a trecut teribilismul, am alte lucruri in care am de investit.
Inteleg pasiunea daca este in cote normale si nu obsesie sau teribilism si punerea celorlalti in pericol.
Mai intai asteapta sa iti iei permisul sa inveti sa conduci si dupa ce ai experienta ocupa-te de acest tuning.
Pana atunci poti studia evident!
Siteuri nu stiu ce sa iti recomand, citeste bloguri si siteuri cu si despre masini, exista o multime de forumuri la fel romanesti dar mai ales prin afara de unde poti invata lucruri, mai ales daca te vei baza pe o anumita marca si model de masina.

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca sunt cursuri de meserii pentru mecanicii auto, postliceala de 3 ani, si acolo te invata pe real tot.
De pe site-uri nu ai cum sa inveti mecanica auto!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incepe cu inceputul: functionarea motorului cu ardere interna, functionarea transmisiei (manuale, ca e mai simpla).
Apoi urmareste emisiuni simple, precum "Wheeler Dealers", unde se prezinta diferite piese si defectiuni, pe intelesul tuturor.
Toate pe Youtube, ca e locul cel mai ok sa-ti culegi informatiile.
Cauta videoclipuri in care explica "plecarea de pe loc", "plecarea in rampa" si "prima ora de conducere".
Pentru ceva mai avansat, urmareste videoclipuri pe tema "conducere defensiva" sau "drifturi"/"derapaje controlate".
Urmareste sa iei informatii de la persoane avizate in acest domeniu, cum ar fi Titi Aur, nu 99Vehicles sau Mihailavlog laughing
Presupun ca esti adolescenta, ai putea sa te inscrii la un curs gratuit de Karting, daca exista vreun club pentru copii finantat de stat, in zona ta. La mine era "Clubul Copiilor" cu ore de karting, si se puteau invata destul de multe acolo (pilotaj + mecanica).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Wi-ki-pe-di-a!

| relian a răspuns:

Vrei sa inveti despre masini, ce anume? Teorie, adica modele, ani, asa chestii de astea, ori vrei sa stii cum este construita o masina, ce parti componente are, cum functioneaza etc?

Vrei sa inveti tot, e bun si asa rau, sa modifici masini, adica ce anume, sa faci din masina dinozaur sau la ce te refeti cand spui sa le modifici laughing
Sa te dai cu frina de mina, sa te dai ce anume, sa te dai pe zapada, cu sania sau ce vrei sa spui.

Inteleg, esti fata, dar nu crezi ca mai intii trebuie sa inveti sa te exprimi laughing sa incepi cu chestia asta, sa te exprimi, sa fii mai clara in discutii, in ce vrei sa intrebi.

Chiar esti atrasa de masini laughing dar care femeie nu este atrasa? Orice fata ca tine este atrasa cand vede un baiat cu masina, vorba ta se dca si ea in masina aluia cu frina de mina si restul laughing

| Konstantinos99 a răspuns:

Incepe de la cartea de legislatie pentru camioane(are parte aplicata) si cauta pe bloguri auto