| Cosmin42142 a întrebat:

Sunt in Italia si as avea de gand sa-mi cumpar un scuter sportiv Aprilia RS 50 si sa fac permisul AM sa-l pot conduce aici.
Am de gand sa-l aduc in Romania in vacanta-
Intrebarile mele sunt:
1)Permisul AM facut in Italia e valabil si in Romania?
2)Daca il inmatriculez la primarie imi trebuie permis?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. da e valabil
2. ai mevoie de permis ca sa il conduci oricunde l ai inmatricula

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, este valabil, dar va trebui preschimbat cu un permis romanesc, daca stai in Romania.
2.Mopedul se inscrie la primaria localitatii tale de domiciliu. In prezent, incepand cu 19.01. 2013, pentru orice vehicul cu motor este nevoie de permis de categorie corespunzatoare.

| Cosmin42142 explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca stau doar 2 luni in Romania tot trebuie preschimbat? Cat ma costa?

| Cosmin42142 explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca stau doar 2 luni in Romania tot trebuie preschimbat? Cta ma costa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cosmin42142):

Nu trebuie preschimbat daca stai numai 2 luni.

| mihai69 a răspuns:

1. de ce nu?
2. da; permisul e necesar ca să conduci un vehicul, înmatricularea e necesară ca să poată un vehicul să circule regulamentar pe străzile publice (indiferent cine îl conduce).