| Cosmin42142 a întrebat:

Salut/Buna tuturor =)
As dori sa fiu lamurit cu ceva.
Am 18 ani, am permis A1 de jumatate de an (Permisul este luat in Italia), intrebarile mele sunt urmatoarele :
1-Daca ma duc la vara in Romania am voie sa conduc un motor de 125cc?
2-Daca nu pot, de ce acte/foi am nevoie sa pot conduce fara sa se ia politia de mine

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti conduce legal o motocicleta cu capacitatea cilindrica de 125 cmc, bineinteles daca se incadreaza in toate caracteristicile tehnice prevazute de OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;"

| Cosmin42142 explică (pentru Ioandelasal):

Deci spui ca nu am nevoie de nici o foaie de la ambasada din Italia (cum mi-au spus uni) ca sa pot conduce in Romania?

| Cosmin42142 explică (pentru Ioandelasal):

Deci vrei sa spui ca nu am nevoie de nici o foaie de la ambasada (cum mi-au spus uni) ca sa pot conduce in Romania?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cosmin42142):

Nu ai nevoie de nici o alta hartie. Totusi, daca ramai mai mult in Romania, va trebui sa-ti preschimbi permisul de conducere cu unul romanesc, detalii vezi aici:
http://www.prefecturabucuresti.ro/? d=serviciu_permise&p=preschimbare_permis_conducere_strain&sub=similar_romanesc

| Cosmin42142 explică (pentru Ioandelasal):

Pe mine ma intereseaza 1-2 luni vara cat ma duc acasa si asa nu platesc nimic la transport ca am platforma pentru motocicleta. Si pentru primul raspuns :E vorba de o motocicleta Aprilia rs 125 99, E legala doar in acte, adica in acte are 11 kw si 3.600 RPM desi ea are 32 kw si 12.000 RPM, asa sunt cam toate pe aici, legale doar in acte rolling on the floor oricum cine risca, risca pe pielea lui..Multumesc mult pentru raspunsuri