| iulain13 a întrebat:

am 14 ani si vreau sa-mi cumpar motoru' asta :
http://olx.ro/oferta/vand-derbi-aprilia-derbi-gpr-50-ID1 MiP3.html
Ce parere despre ea? Mi s-a parut cam prea ieftina in ciuda faptului ca arata atat de bine. Voi ce credeti? Si apropo, stau la tara si sunt o multime de drumuri forestiere pe care nu circula politia si mai are un prieten..tot de la 14 ani iar acum are 18, numai ca el si-a luat atunci Harly. Eu sunt incepator.ce ziceti e buna motocicleta asta pentru mine? Are 49 cc si prinde minim 100, sunt multumit, si e in 2 timpi, consuma cam 3-3.5 la 100km,.si e una dintre cele mai bune motoare in 50 cm³,asa cred eu.va rog sa ma ajutati ca nu prea ma pricep.s-o cumpar sau nu? Si mai e o problema cu transportul, cel care o vinde e din Buc iar eu sunt din Suceava. Poate sa-mi trimita prin curier, sa o testez, iar daca e stricata sa o returnez?

14 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Aia nu e motocicleta de drum forestier. legal, drumul forestier nu este drum public, deci te poti da cu ea fara permis, teoretic. numai ca suntem in Romania si teoria parca nu merge cu practica intotdeauna. ce e aia harly? e harley. la 18 ani ai voie sa dai de A2, subcategorie care te limiteaza la 35kW, ce harley are atat de putini cai? iti zic eu, nici unul. nu exista harley cu 46 de cai sa il poata conduce cu A2.

motocicleta nu e un tricou. are totusi peste 70 kg, ce curier iti plimba tie greutatea asta? te duci, o vezi, o testezi, ii faci compresie la motor, daca esti multumit o cumperi si o aduci pe platforma/duba.

aia nu e motocicleta de drum forestier. drumul forestier = pietre, pamant, copaci, iarba. adica NEASFALTAT si necirculat de vehicule de transport persoane. ce faci tu cu o vitezana pe asa ceva? incearca ceva cross/enduro daca tii neaparat. dar daca stai la sat si iesi pe drum public = dosar penal tie si celui care ti-a incredintat vehiculul = inchisoare pentru acela si scoala de corectie/munca in folosul comunitatii pentru tine.

tu esti prea mic sa cumperi un autovehicul, nu stii ce pasi legali trebuie urmati, nici tehnici sa stii ce cumperi, nici macar nu stii ce vrei. pe camp nu mergi cu aia. motocicleta aia pe camp te omoara la 10 la ora si tu visezi 100? pe drum forestier? esti batut in cap? eu am permis de A, motor de 1000cmc, 220 de cai si nu merg pe autostrada cu 100 si tu vrei pe camp?

| iulain13 explică (pentru JohnnyBi):

straight face nu e chiar drum forestier.e si asfaltat..si nu vreau sa urc pe munte cu ea si prin camp si ce zici tu acolo...e si asfalt ½ din drumurile pe care nu trece politia. happy

| JohnnyBi a răspuns (pentru iulain13):

Daca este drum public si nu trece politia asta nu te absolva de raspunderea penala. trebuie doar sa ai un vecin invidios sa sune la 112 si te urmaresc si iti pun capac. nu mai lua tu prostia altora in carca ta. nu ai varsta legala sa circuli cu un vehicul pe 2 roti cu motorizarea dorita. ca are Xulescu nu conteaza, esti un pericol public fara sa stii legislatie si ciclistica. si la 50 cmc motocicleta aia e letala daca esti prost si nu stii sa o conduci, si fara cursuri in acest sens, esti prost. cum am fost si eu inainte sa dau de A.un scuter care prinde 40 km/h, cutie automata, e alta treaba decat un motor ce rupe 100, cutie manuala, diferenta de frana fata/spate. eu de la 70 la frana brusca am sarit pe roata din fata, fara echipament complet (geaca, pantaloni cu armura, cizme, manusi, casca) ma faceam acordeon. si am multa experienta. iti sare ceva in fata si te faci acordeon. si te plang parintii ca de ce a murit puiu lui tata ca era prost si se dadea fara habar de practica a 2 roti. nu e de joaca. daca vrei sa te faci praf du-te in padure unde nu ai oameni, nu pe drumuri unde se mai circula.

| iulain13 explică (pentru JohnnyBi):

Pe drumurile astea...trec cam 3 masini pe zi.si nu sunt prost stiu bine sa merg am mai condus motoare si scutere..si oricum daca n-as sti deloc oricum in primele luni merg cu maxim 50 si am grija de ea si merg incetu...sa ma invat si pana la 16 ani nu voi iesi deloc pe drum public, pe care se circula, unde nu e asfaltat, drumul asta este acoperit cu praf si nisip.Sau pamant batucit bine.nu are gropi si iarba sau bolovani ca sa zici ca-mi trebuie enduro pentru drumurile astea SI STIU CA NU E DE JOACA, inteleg asta, si normal ca nu voi merge ca nebunu', sunt destul de matur si constient.

| JohnnyBi a răspuns (pentru iulain13):

Aha, sigur. la 14 ani esti un geniu. de aceea legea prevede 16 ani, de cata incredere are in minori de la acea varsta. daca dai 400 de euro pe mobra cati bani dai pe echipament? casca, combinezon, manusi, cizme? te-ai gandit ca in 400 de euro abia iei casca si combinezon la sh? si actele: rar, declaratii, chitante, taxe, impozite? la 400 euro cat costa mobra mai bagi autentificare rar 370 lei, taxe de inmatriculare, talon, fiscal, impozit, RCA obligatoriu, o carca de alte acte care cota. cap-coada inmatricularea unei motociclete duce pe la 200 euro. echipamentul luat cel mai ieftin de la sh (deci protectie slaba) tot 200 de euro (daca ai noroc sa gasesti si marimile tale).

eu personal am dat 2800 euro pe mobra, 250 pe casca, 400 combinezon, 50 manusi, 170 cizme, 270 pe acte. mai adaugi schimb de ulei, anvelope (e bine sa le faci cand o iei, nu mergi pe incredere) + teste in service de compresie, altele si alea in jur de 250 euro (cel putin, daca gasesti o mobra buna din prima). eventual baterie noua...

| iulain13 explică (pentru JohnnyBi):

Mersi pentru descurajari :). Oricum inca nu am banii, intr-o luna-2 fac vreo 20 de milione si, pana atunci ma mai gandesc..si la ce-ai zis tu., ce zici de motorul asta? http://olx.ro/......1TkHZ.html
Se merita banii?, oricum nu-mi place culoarea dar pare sa nu fie forjat si de asta zic.tu ce zici, daca tot te pricepi.

| JohnnyBi a răspuns (pentru iulain13):

Nu e vorba de descurajari. motociclismul este un sport, si unul foarte scump. eu doar te-am prevenit in privinta la cheltuielile ce apar pe parcurs sa ai bani sa le faci. altfel iei motorul si te uiti la el cum sta si rugineste in garaj. dupa 10 poze nu am ce sa imi dau cu parerea. el arata ok, dar in motor nu ma pot uita, si nu ma pricep la mecanica

| iulain13 explică (pentru JohnnyBi):

Ok happy. Ai idee cat m-ar costa s-o vopsesc?

| JohnnyBi a răspuns (pentru iulain13):

Schimb culoare...tre sa te duci la RAR sa declari schimbarea cu factura de la service...e greu de schimbat in talon. dar cam 5-100 euro pe piesa, depinde de service. deci vreo 300 de euro pe putin, cam asa. sa iasa ceva frumos

| iulain13 explică (pentru JohnnyBi):

Bag pla crying nu-mi mai iau "astept"...si poate ca daca nu-mi iau acum nu-mi mai iau niciodata si visele mele s-au dus dracu sad.

| JohnnyBi a răspuns (pentru iulain13):

Copile, motociclismul este un sport scump. ori ai bani sa il practici acum, ori muncesti si vei avea bani mai incolo

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca proprietarul vrea 1700 EURO pe ea, dar a completat gresit anuntul.
Depinde ce inaltime ai, oricum un motor de 49cc e ideal pentru incepatori, 49cc am avut si eu la varsta ta, si mi-a fost bine pe ea, n-am patit nimic, dar nici slaba nu mi se parea.
Consumurile la motoare nu stiu cat sunt de adevarate, a mea in carte zicea de 2.5% dar imi consuma 4-5%, iar scuterele de 49 cam tot asa consuma, din ce am vazut la prietenii care au avut.
Prin curier nu merge treaba aia, pentru ca e foarte scump transportul (ajungi sigur pe la 100 de lei, poate peste), iar daca nu iti place, transportul tot trebuie platit.
In plus, poti verifica produsul cand soseste curierul, dar numai de fata cu el, nu poti sa incepi sa te plimbi. Mai mult vizual poti verifica.
Eu zic sa iti cauti in Suceava, e un oras mare si cred ca sunt magazine cu motoare second.

| iulain13 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu..nu sunt laughing am cautat, si sa stii ca chiar e 1200 lei ca sunt tot aprilia rs50 si la 15 000 13 000 18 000, putine trec de 20000, asta pentru ca e motorul mic... Si sa stii caconsumul consta in timpi, cele in 2 timpi consuma mai mult, asta (3-3.5),si au plecarea mai rapida iar cele in 4 sunt mai lente...consuma putin., de croaziera

| Albot_Costel_1995 a răspuns:

Eu am 12ani si jumate si am motocicleta de 110cc si deja am scos tot ce poate din ea si vreau ceva de la 200 in sus da ce vrei tu se duce si in 130 fratele meu a avut honda nsr 125 si 180 mergea in liber dar asta e de 50 dar e iute foc si la tara nu faci treaba cu ea mai bine ia-ti un cross sau un atv