| NuStiuNimic a întrebat:

am 17 ani si m-am gandit sa ma apuc de scoala de soferi categoria a1 dar am anumite intrebari legate de categoria aceasta. mam cam uitat pe net dupa motoare si intrebarea mea este daca pot circula cu niste motoare mai puternice cum ar fi aprilia rs125, derbi 125, daca au mai mult de 11kv este ilegal? daca da imi aratati niste motoare care au aspectul ca cele date de mine? Multumesc, funda!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Categoria A1 permite scutere/motociclete pana in 125cc (11kW). Conducerea unei masini superioare categoriei in care ai permis este infractiune (infractiunea este mai grava de cat contraventia si poate avea ca urmare un dosar penal sau o amenda penala care se inscrie in cazier). Uita-te la punctul b aliniatul 6: http://www.circulatiarutiera.ro/......a/3rom.htm