| lolface777 a întrebat:

Am o Dacia veche. Si as dori sa o vand. Dar nimeni nu vrea sa o treaca pe nume. Cu cintractul de vazare cumparare m-am interesat si se poate, cumparatorul plateste amenzi si restul, dar tot eu sunt proprietarul. As dori sa stiu dupa un timp, 5-6 ani cand cumparatorul nu mai doreste masina, ce se intampla. Adica cn o poate radia din circulatie? Si bani de casare de pe urma masini sunt ai mei sau ai cumparatorului?
Multumesc!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Contractul V-C implica si transcrierea masinii (radierea de pe numele tau, certificat nou, plata timbrului de mediu, etc).
Exista insa o portita, daca faceti contract V-C, o radiati fiscal ( doar de la impozit) si ii lasi certificatul de inmatriculare curat, poate circula cu acele numere, si spune agentilor de circulatie ca sunteti prieteni, si il lasi sa-ti foloseasca masina. Puteti face si o procura sau un contract de comodat, prin care sa sa imputernicesti acea persoana (cumparatorul), sa aiba drepturi egale cu tine (o poate vinde, o poate folosi, semneaza in locul tau in fata autoritatilor, etc).
Variantele astea cu certificatul 'curat', sunt riscante mai ales pentru vanzator: amenzile vor veni la adresa ta, daca e cazul, si nu prea le poti anula, chiar daca le prezinti contractul de vanzare.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca ai facut contract de vanzare cumparare nu mai esti proprietar.
El trebuie sa o treaca pe numele lui la taxe locale iar la politie ramane pe numele tau.
Amenzile o sa-ti vina tie la inceput.
Doar rovigneta ramane raspunderea ta deoarece legislatia are anumite lacune.