| arlequyn a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de masini si legislatia romana.
Masinile inmatriculate pe franta se vand fara a se intocmi vreun contract de vanzare cumparare, iar cumparatorul nu are nimic sa ateste ca acea masina ai apartine, afara de cartea masini care este pe numele unui francez de cele mai multe ori. In cazul unui accident cu o masina de franta, posesorul acestei masini neavand nici o vina, poate sa il oblige pe cel invinuit prin lege sa ai plateasca daunele? Dau fonta...

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu, tocmai ca nu esti! Daca nu faceti de comun acord acel contract masina nu este a ta, apoi cu acel contract te duci si iti scoti numele, iti scoti talon pe numele tau, iti faci asigurare si asa mai departe!

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Da, evident ca dupa constatarea politie cel vinovat ii da asigurarea sa isi repare masina, sau plateste daunele.

Referitor la ce ai spus probabil ti-ai luat o teapa de proportii dar si in Franta se fac contracte de vanzare-cumparere, francezii le numesc contracte de instrainare a bunurilor, cel care vinde face un contract ca il vinde, iar tu primesti cealalta parte a contractului in care este specificat ca ai predat or un alt bun in schimb, or bani, or ai primit o donatie!

| arlequyn explică (pentru FurtunaDiesel):

Treaba este ca posesorul masini de franta nu sunt eu, iar el nu are decat cartea de identitate a masini. Spui ca poate sa primeasca asigurarea pentru a-si reparao, zici ca eu daca ma duc si fur o masina de franta cu actele in ea sunt proprietarul absolut al ei?

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru arlequyn):

Nu, tocmai ca nu esti! Daca nu faceti de comun acord acel contract masina nu este a ta, apoi cu acel contract te duci si iti scoti numele, iti scoti talon pe numele tau, iti faci asigurare si asa mai departe!