| blaskievics a întrebat:

Buna ziua tuturor.
Am o problema destul de mare, poate cunoaste cineva un caz similar sa ma ajute si pe mine.
In urma cu un an, in august 2021, am vandut o masina marca seat leon unei persoane. Masina a fost vanduta legal, cu contract de vanzare cumparare stampilat la primarie. Pare ceva normal pana aici asa-i? Teoretic da.
In luna mai 2021 incep sa imi vina amenzi de circulatie din Belgia si Olanda, vreo 30 la numar. Aproximativ 3000 euro totalul amenzilor. Desi eu am vandut masina in urma cu un an cu contract, noul proprietar nu a transcris masina si nici nu s-a radiat din oficiu dupa cele 90 de zile cum scrie in contract.
Am discutat cu un avocat care nu mi-a spus decat ce nu am vrut sa aud. Adica eu voi plati toate acele amenzi, chiar daca masina am vandut-o pentru ca, cumparatorul nu a transcris masina.
Ce pot face sa nu platesc eu acele amenzi? Se pare ca avocatul in afara de a deschide un proces care poate dura la infinit nu poate face nimic.
Adica doresc sa se redirectioneze catre noul proprietar amenzile, mi se pare ceva logic, nu sa le platesc eu si pe urma sa il dau in judecata si sa ne judecam 35 de ani.

Cunoaste careva o solutie. Multumesc.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil ai primit amenzi incepand cu luna mai 2022, nu luna mai 2021, avand in vedere ca masina ai vandut-o in luna august 2021.
Puteai evita aceasta daca dupa 90 de zile de la data vanzarii solicitai radierea din circulatia, in baza contractului de vanzare-cumparare.
Nu-ti pot spune cum poti contesta amenzile din Belgia si Olanda, nu cunosc legislatia lor.
Nici nu trebuie sa le platesti, daca iti vor veni la la executare silita poti contesta executarea, dovedind vanzarea masinii.
Macar du-te acum si radiaza masina din circulatie.

| blaskievics explică (pentru Ioandelasal):

Salut si stima.
Da, masina a fost vanduta in august 2021, cu contract de vanzare cumparare, stampilat de primarie, scoasa de la impozit cu taxele la zi. In contract scrie ca masina se radiaza dupa 90 de zile, ai termen de 90 zile sa transcrii masina, altfel ea se va radia automat. De aceea nici nu mi-am batu eu capul tare, odata ce masina este declarata vanduta! Amenzile sunt facute in mai, iunie, iulie 2022! Ele continua sa vina chiar si acum in timp ce scriu acest mesaj. Trebuie saptamanal sa contest 5, 10 amenzi. Primele 25 nu le-am contestat pentru ca nu stiam de asa ceva. Avocatul mi-a spus ca imi vor veni amenzile mie, poprire pe salariu pentru ca nu le-am contestat. De asta caut o solutie pentru amenzi in afara de radierea masinii, ceea ce am facut deja in instanta, doar ca dureaza luni procesul din pacate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru blaskievics):

Nu ai stiul prevederile privind radierea din circulatie la vanzarea masinii. Aceasta se face automat doar in cazul inmatricularii pe cumparator in perioada de 90 de zile de la data cumpararii, dupa aceasta perioada se suspenda inmatricularea si radierea se face doar daca vanzatorul solicita aceasta.

| Violleta2022 a răspuns:

Radierea masinii era obligatia ta sa o faci, ca tu ai vandut masina.
Cum tu ai ignorat sa faci acest lucru care era raspudnerea ta, nu te mai mira ca primesti amenzile lui.

| blaskievics explică (pentru Violleta2022):

Adica imi spui ca, contractul este de forma? Doar pentru impozit? Adica, am contract stampilat de organ fiscal, la primarie ca este vanduta masina, scoasa de la impozit, scrie pe contract ca dupa 90 de zile se radiaza masina, si eu sunt de vina ca nu am urmarit daca s-a radiat masina? Asta e solutia ta de om inteligent? Sa imi spui mie ca eu sunt de vina?

| Violleta2022 a răspuns (pentru blaskievics):

Nu am scris nicaieri ca contractul de vanzarea este de forma, asta este parerea ta fara sens, am spus ca dupa ce ai facut vanzarea legala cu contract aveai obligatia si sa radiezi masina.
Eu vorbeam de cu totul altceva, de RADIEREA masinii!
Ma rog, daca nu esti capabil sa intelegi ce ti se spune... atunci plateste daunele si vezi tu in timp cum te descurci cu amenzile aluia.

| Adrian_Constantin_Gorin_ a răspuns:

Te duci la tribunal platesti o taxa de 20 lei si ii dai in judecata pe cei de la cnair eu asa am facut.