| AnAndrey1994 a întrebat:

Am o întrebare pentru voi.Am un Ford fiesta 2001 motor 1.3.Fratele meu a rămas suspendat pe un pod cu un bora combi.Am încercat să îl trag.Menționez ca am ambalat puțin mașină cam la 4000 de turati și am lăsat ușor ambreiajul.Nici roata dreaptă nici cea stângă nu sa învârtit dar ambreiajul era lăsat! Oare de ce? Menționez ca după aceea să simțit un miros ars si funia era legată la mașină mea în fata.Ambreiajul a fost schimbat de 6 luni nu are cum să fie pe duca.Sunt începător și sunt cam îngrijorat! Mulțumesc

2 răspunsuri:
| 13 a răspuns:

Pai arecum sa fie pe duca..Chiar daca l-ai schimbat, un disc de ambreiaj se consuma relativ repedein sarcina mare mai ales daca este lasat usor( tinut in pozitie semi-presat pentru o perioada mai indelungata). mirosul de ars a putut fi discul de ambreiaj. Iti recomand sa desfaci cutia de viteza si sa verifici.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai gresit ca ai turat-o tare, si ai cuplat incet. Trebuia sa faci plecare in asa fel incat sa cuplezi la turatie mica, si sa accelerezi pentru forta, fara sa ambalezi.