| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Am o "mica" mare problema.
Am achiziționat o mașină recent.
Fiind începătoare nu am avut toate informațiile necesare achiziționării.
Am mers și pe partea de încredere ca na totuși, oameni cu copii.
Am luat mașina însă ne-a spus ca restul actelor ni le va trimite prin curier. Ei fiind din Bucuresti și noi din Iași. Se grăbea în ziua respectiva.
Nu avem fiscalul din câte m-am uitat... El nu apare pe cartea de identitate a mașinii, nici el se pare ca nu are fiscal sau de unde sa îl scoată.
Cum putem proceda? Nu poate fi înmatriculată altfel nu?
Ceva sfaturi. Dacă v-ați mai luat teapa ce se poate face?
Va rog fără comentarii răutăcioase. Am nevoie de un sfat.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E teapa, masina poate sa fie furata sau cu probleme in trecut la taxe + altele de natura mecanica. Masina nu se cumpara de la particular prin RO. Doar reprezentanta unde costa mult dar vine cu actele originale, si ei o comit dar nu asa grav ca unul cum tia intins capcana asta - poti merge la politie sa sesizezi ce sti despre vanzator si cu masina ei stiu ce poti face cu ea

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tot ce poti face e sa gasesti proprietarul din acte si sa rezolvi cu el si data viitoare sa nu mai iei masina de la samsari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este țeapă de la o poștă. Altă dată fără fiscal să nu pleci din loc. Dar acum nu ai ce face. Sună și insista la vânzător si spune-i macar daca nu iti da fiscalul să ia mașina înapoi să te scapi de ea.