| Winners10 a întrebat:

Am o mica problema. Seara cand ies de la lucru imi gasesc parbrizu la masina inghetat... doar ca inghetat pe interior, pe exterior foarte foarte foarte putin. Cum de ingheata in interior si nu exterior? Ceva motive, cauze? Si putin ajutor daca se poate.

8 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Eu zic ca ai umezeala mare in masina. Verifica-ti mocheta sub presurile din fata... sigur e uda. Bafta!

Bula
| Bula a răspuns:

E fizica pura.
In interiorul masinii sunt aburi calzi de la respiratie, care se precipita pe parbriz, pe partea interioara si ingheata cand nu mai este incalzire.
In exteriorul parbrizului aerul se misca, iar aburii (ceata) nu se pot precipita, deoarece temperaturile sunt apropiate.

| Neagu_Ionut_1996 a răspuns (pentru Bula):

Nice one, smart one

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Lasa geamurile fata 1-2 cm deschise sa iasa umezeala. Posibil sa ai si in instalatia de clima o sursa de umezeala -praf, frunze, o mica pierdere de antigel etc.

| eduardooo a răspuns:

Pune 2 paturi pe masina si aia e!
Bafta! happy

| DragosTrandafir a răspuns:

Problema e clima aerul e atat de rece in cat trece pe geam dai cu ati-gel si pe o parte si pe alta a geamului si nu vor mai ingheta

| disty a răspuns:

Esti sigur ca nu lasi vreun geam deschis, din greseala?

| Bula a răspuns (pentru disty):

Daca se lasa un geam un pic deschis, atunci nu se mai formeaza inghetarea aburilor pe parbriz, aerul umed de la respiratie iesind repede cu caldura din masina.