| vladandy a întrebat:

Buna TPU am o problema...am cumparat un moped yamaha mbk de la un amic care la randul i la adus cineva din afara, amicul meu la inmatriculat intr-o comuna din acelasi judet cu mine, acte la el are doar certificatul de inmaticulare eliberat de primarie si asigurarea...eu vreau sa ii fac acum RAR-ul si ITP-ul si sa il trec pe numele meu. Cum trebuie sa procedez te rog astept o rezolvare.o zi buna

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faceti un contract de vanzare-cumparare, pentru vehicule exista contracte tip, se pot lua de la firme care se ocupa cu inmatricularea. Dupa ce incheiati contractul poti merge la RAR pentru inspectie si apoi la primaria localitatii tale pentru inregistrare.

| vladandy explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru indrumare dar daca persoana de la care l-am luat nu este in tara? ce pot face in cazul acesta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru vladandy):

Poti merge la un notar public si sa dai o declaratie, pe proprie raspundere, ca ai obtinut in mod legal mopedul si ca nu este furat dar nu mai poti incheia contractul din cauza ca vanzatorul este plecat din tara. Notarul va autentifica declaratia si aceasta va tine loc de contract.

3 răspunsuri:
| Predator30 a răspuns:

Pai trebuie sa mergeti la un notar si va explica tot ce trebuie sa faceti