| Broadband a întrebat:

am cumparat de curand o masina proprietarul ma lasa sa merg pe actele lui am facut asigurare eu, rovinieta etc si acum mi-a eliberat si ceva acte act vanzare cumparare si ceva de la fisc cu impozit si mi-a zis sa ma duc la mine la comuna cu actele sa o trec la mine la impozit sa platesc la mine la comuna ca altfel trebuia sa ma intalnesc cu el sa-i dau banii pentru impozit plus amenzi veneau la el. acum eu va intreb se poate sa o trec la primarie la mine din moment ce eu nu sunt detinatorul in acte al masinii si actele sunt pe numele lui?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La impozit o sa ti-o treaca dar amenzile tot pe numele lui vor merge, el figurand cu masina inmatriculata pe numele lui. Ca sa nu mai fie asa va trebui s-o inmatriculezi pe tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trecere de pe numele lui pe numele tau la impozit pe baza fiscalului lui si al contractului de v-c este primul pas spre inmatriculare. Insa amenzile se vor duce tot la el, doar impozitul il vei plati tu.

Plus vezi ca asigurarea aia pe care ai facut-o tu pe numele tau nu este valida. Asigurare se face doar pe numele celui din actele masini.

Eu iti recomand sa o inscrii pe numele tau sa eviti tot felul de complicatii atat pentru tine cat si pentru vanzator

| Broadband explică (pentru suntserios):

Asigurarea si rovinieta tot pe numele lui sunt. si nu prea imi permit sa inmatriculez o supernova taxa de mediu e 700 euro din ce am cautat eu.