Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am permis de conducere dar l-am luat in cipru si vreau sa aflu daca pot sa conduc in romania.Trebuie sa ma duc la politie,.nu stiu! Ce trebuie sa fac?

Funda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa conduci o perioada dar apoi va trebui sa-l preschimbi in permis romanesc.
Aici: http://politia-rutiera.ro/2010/10/cum-schimbi-permisul-de-conducere/ ai actele necesare.

6 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Cipru este membră UE. Toate permisele din țările UE sunt valabile în țările UE. Nu trebuie să mergi nicăieri, conduci liniștit.
Directiva 2006/126/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 20 decembrie 2006 spune ca permisele de conducere emise de statele membre sunt recunoscute reciproc.

| Florincrap a răspuns:

Deoarece permisul este emis într-un stat membru al Uniunii Europene (în acest caz,Cipru), este valabil oriunde in UE (inclusiv România), chiar dacă te muţi în România. După ce expiră, îţî faci altul (de data aceasta, permisul românesc) la Poliţie fără un examen auto.

| Anca2999 a răspuns:

Da.e cam clar ca fara permis nu poti sa conduci niciunde, pe politisti nu o sa-i intereseze ca l-ai uitat tu in Cipru si toate astealaughing... du-te la politie si explica-le problema, apoi iti vor spune procedura. happy

| Metanexus a răspuns (pentru Anca2999):

Nu l-am uitat fetito.mai citeste intrebarea daca nu intelegi.

| Mihaimafi a răspuns:

Incearca si tu sa mergi cat de mult se poate si sa opresti cand iti fac semn politistii fara nici o frica, si ii dai acel carnet, daca spune ca nu poti merge cu acel carnet(ceea ce nu prea cred, stiu multe persoane care merg in Romania cu carnet din Spania) funda?

| kewke a răspuns:

Salut, Nu trebuie sa mergi la politie atata vreme cat tata in care ai abtinut permisul de conducere face parte respectiv este membru ai Comunitatii Europene. Drumuri bune pe sosele!