| CasaFostar a întrebat:

daca am permis de conducere trebuie sa merg cu o persoana care are experienta sau conduc singur big grin chiar nu stiu

Răspuns Câştigător
| GabrielaIoana a răspuns:

Poti sa conduci singur dar trebuie sa respecti regulile pentru incepatori conform legii. Aceste legi trebuie respectate un an de la luarea permisului, apoi conduci cum fac toti soferii, fara reguli speciale.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti conduce singur dar ai unele obligatii in plus, conform Regulamentului de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.149.(1) Conducatorul de autovehicul sau de tramvai cu o vechime mai mica de un an de la data obtinerii permisului de conducere are obligaţia de a aplica semnul distinctiv sub forma unui disc de culoare galbena, cu diametrul de 100 mm, care are în centru semnul exclamarii, de culoare neagra, cu lungimea de 60 mm şi diametrul punctului de 10 mm, după cum urmeaza:
  b) la celelalte autovehicule, pe parbriz, în partea din dreapta jos şi pe lunetă, în partea stângă jos;
  c) la autovehiculul care nu este prevăzut cu luneta, pe parbriz în partea din dreapta jos şi pe caroserie în partea din spate stanga sus;
  e) la autovehiculul care tracteaza o remorca, pe parbrizul autovehiculului în partea din dreapta jos şi pe caroseria remorcii în partea din spate stanga sus.
  (2) Conducătorului de vehicul prevăzut la alin. (1) îi este interzis:
  a) sa conduca autovehicule care transporta marfuri sau produse periculoase;
  b) sa conduca vehicule destinate testarii sau cele pentru probe;
  c) sa conduca vehicule destinate transportului public de persoane, inclusiv în regim de taxi."

| AtateaConditii a răspuns:

Odata ce ai luat permisul poti merge singur. Dar daca tot tie frica poti sa iei un ursulet de plustongue.

| j1NNNx a răspuns:

Daca ai luat permisul nu l-ai luat pe degeaba. Deci ai experienta si poti conduce singur! big grin

| Winchester308 a răspuns:

Permisul ala dovedeste ca esti capabil sa conduci (sau ca ai bani/pile). Deci nu, nu ai nevoie de nimeni.