| florincatalin56 a întrebat:

Bună TPU, am schimbat pompa servo la un audi b6, pompa e second hand,o săptămână nu am avut probleme cu ea,iat acum a inceput sa pocnească ceva la ea, se aude foarte tare la relantiu, iar cand plec de pe loc nu mai pocneste.
E stricată pompa sau ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Da cam asa ceva s-a dus pompa.Chestia e ca nu stiu pompele astea hidraulice is naspa de tot, nu ma refer doara la audi la mai toate masinile.Se aude ca prinde aer, sau ceva de genul asta si sa te tii cum vajaie laughing.Sa stii o chestie, pompele astea is asa de sensibile ce nai vazut, doara daca sa zic trebuie sa scoti cureaua sa umbli la altceva nu la pompa, dupa cand vei pune cureaua ai toate sansele ca pompa sa fie deja dusa laughing asa ceva nai mai pomenit, asa de naspa is facute.Am patit chestia asta cu o pompa noua luata de la dealer deci orginala, dupa un an a trebuie sa dau jos cureaua sa umblu la pompa de apa, am pus eu acolo pompa de apa, apoi pun cureaua la loc si sa te tii vajaiala dracu laughing na tacut pana cand n-am schimbato.Am discutat si cu mcanici si au zis ca au patit la fel destul de frecvent si la bmw si la toyota, mai la toate masinile.Deci pompa e dusa, ea functioneaza dara dracu stie cum sau de ce prinde aer si de acolo acele zgomote.Deci poti sa mergi cu masina fara probleme, directia va functiona brici, doara ca auzi zgomotu ala, il auzi tu din masina dar sa fii afara sa auzi laughing

3 răspunsuri:
| FocuS2 a răspuns:

Ai aerisit pompa inainte? Esti sigur ca nu se aude din caseta? De obicei caseta face asa cand sta pe loc, in mers nu ai treaba decat ca vibreaza tare si o sa-ti traga dreapta/stanga. Daca nu ai aerisit pompa, inseamna ca ai momente cand e greu volan cand e usor, se aude cam un huruit si sa completezi cu lichid in borcanas dupa ce o aerisesti

| florincatalin56 explică (pentru FocuS2):

Ulei are, cum se aerisește?

| FocuS2 a răspuns (pentru florincatalin56):

Luand stanga-dreapta maxim de cateva ori cu capacul de la borcanas luat