| Andrei4k33 a întrebat:

Salut! As avea și eu o întrebare. Am un Audi A4 din 2008 cu cutie automata. Am observat de câteva săptămâni ca atunci când dau cu fata sau cu spatele la viteze mici și virez maxim de volan se aude un zgomot ca un șuierat, ca o pompa, dar doar dacă iau maxim de volan și plec usor ba in fata, ba in spate, la viteze mai mari nu se aude, doar când vreau sa fac o parcare sau ceva de genul. Inițial mă gândeam ca poate e pompa de servo deoarece și volanul se simte putin greoi, dar alții m-au speriat și mi-au zis ca s-ar putea sa fie din cutie. E greu de descris sunetul pentru ca nu e ca trosnet, e un fluierat ciudat. Ce ar putea sa însemne toate astea?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Verifică nivelul lichidului din rezervorul de servo. Sigur ai o scurgere și pompa nu are destul lichid să miște mecanismele - de obicei atunci apare acest șuierat.

| relian a răspuns:

La masinile astea cu transmisie automata, cand apare o probleme se aprinde chek engine.La tine s-a aprins ceva lumini de avertizare etc?

Daca nu sau aprins,atunci nu ai absolut nici o problema la transmisie, asa ca nu ai de ce sa fii speriat.
Nu am vazut transmisie automata stricata fara sa se aprinda check engine.
Apoi de se aprinde check engine, poti afla ce problema este.
De regula ambreajul se poate defecta la o masina cu transmisie de asta.
Transmisia aia nu se strica veci laughing poate cine stie asa cate un selenoid la un milioan ori ambreaju la fel foarte rar.
Cum ziceam, la transmisia asta peste tot is sensori, la ambreaj, la cutia de viteza, peste tot.

Cind dai cu spatele sau cu fata si virezi maxim.Asta suna a al; tceva nu a transmisie, suna a planetare.Transmisia face exact acelasi lucru indiferent ca virezi tu sau nu virezi,deci ar trebuie sa se auda constant indiferent de cum te misti sau daca mergi drept sau virezi.

Fara innformatii legate de eventuale lumini la bord,nu prea poate sa iti zica nimeni sigur.
Daca nu ai check engine ON atunci e clara,e din alta parte, rulmenti, planetare, chestii ce nu au sensori sa iti arate ca alea ar fi defecte.
Deci masinile astea cu transmisie asa, moare masina, imbatrinesti tu si transmisia aia tot merge laughing
Eu locuiesc in tara masinilor cu asa transmisie.La astea se defecteaza rar ambreaju, vorbesc de autoturisme si tot rar cate un selenoid care schimba vitezele, ori este responsabil cu chestia asta.

Suierat se aude de la pompa de directie laughing acu am citit mai bine ori inca odata intrebarea ta, deci ar putea sa fie pompa.Audi au cele mai naspa pompe de directie ce am vazut.
Ai schimbat recent vreo curea? Am vcazut cazuri cand sa reparat ceva, a trebuit sa se dea jos cureaua de accesorii, apoi cand sau pus toate la loc sa te atii laughing suera aia de ziceai ca compresor.Deci pompele alea is f sensibile,nici nu stiu la ce mai fac astia directie hidraulica si nu baga numa electrica.

M,ai mult ca sigur e de la pompa, verifica bidonu ala cu fluid, vezi daca face bulbuci, scoate capacu si pune pe cineva sa vireze, tu asculta linga pompa de directi si te uiti si in bidonu cu fluid. Daca face bule e clara.
De zgomotul ala nu mai scapi, trebuie sa schimbi pompa.Am patit si eu tot la un audi.

| Dulau2000 a răspuns:

E boala lor, vinde o

| cfrtobias a răspuns (pentru Dulau2000):

Tu ti-ai facut cont sa faci misto de altii cumva?

| Dulau2000 a răspuns (pentru cfrtobias):

Da