| razvanwait a întrebat:

Am și eu câteva câteva intrebari legate de un opel astra h motor de 1.7 cdti 101 cp anul 2008. Am 2 erori la testul agrafei : ECN 070458 si ECN 007071. Ce am depistat pana acum din meniul ascuns BC este ca dupa ce mi se încălzește motorul la 90 de grade si rulez cu o viteza de peste 60 la ora prin oras imi ramane temperatura constanta, dar daca e sa merg bara la bara si sa nu trec de un 40 la ora temperatura imi creste pana la 98 de grade. Este normal asa ceva?

Si ce am mai observat este ca navigatorul a luat o razna (cd 70 navi) imi tot scrie : check fog lamp, check rear brake lamp... Imi apare si pentru semnalizare și dreapta si stanga, iar toate becurile sunt funcționale doar ca atunci cand semnalizez daca accelerez începe sa semnalizeze foarte repede. Ce pot face sa nu mai apara toate avertizările astea?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Decodeaza acele erori, daca tot te-ai apucat sa le citesti. Si mai bine ai folosi o diagnoza din asta de buzunar de 30 de lei (ELM327 chinezesc), decat sa stai cu agrafa, ca in anii '90.
Temperatura poate avea mai multe explicatii:
-ori bulbul de la radiator porneste ventilatoarele abia la 102 grade, cum e si la Opelurile vechi
-ori sistemul de racire nu mai face fata (vezi starea antigelului, presiunea si cat de bine preia radiatorul caldura)
-ori ventilatoarele nu pornesc din cauza unei defectiuni electrice (relee, termocupla, cablaj sau motoras).

Iar pentru erorile de la stopuri, verifica in primul rand becurile; daca ai becuri cu 2 contacte pe fund, si le-ai pus gresit, sau ai pus bec simplu in soclu dublu, de acolo pornesc toate problemele. Daca becurile sunt ok, atunci mergi la un electrician, sa-ti masoare in primul rand incarcarea, ca s-ar putea sa o fi luat razna releul, si sa bage prea mult (asta vezi si tu in BC, si masurand tensiunea la borne cu motorul pornit la relanti, apoi turat).
Ar putea fi si un modul/releu responsabil de stopuri, dar nu cunosc modelul atat de bine, incat sa stiu exact. Am impresia ca Astra H are un fel de unitate electronica in spate (modul/calculator).