| GaryOfLivia a întrebat:

O intrebare legata de un Golf 4.
La farul stang pe fata nu mai imi merge niciun bec, nici pozitie nici semnalizare nimic, iar atunci cand semnalizez stanga semnalul e foarte rapid (probabil ca ma avertizeaza ca nu merge), este de la becuri? Adica care era sansa sa se arda toate odata? Sau e vreo rezistenta ceva arsa?
Tin sa mentionez ca cu cateva zile in urma prietena mea a intrat cu ea intr-o bordura destul de tare, a spart radiatorul (am facut-o intre timp) si de atunci e faza cu becurile, sunt pur si simplu becurile duse? Am scos becul de la semnalizare si parea ok, oricum ma duc cu ea la un mecanic zilele astea sa imi faca si radiatorul de la clima dar pana atunci astept niste pareri

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Probabil s-a desprins firul de masă dacă zici că brusc nu mai merge niciun bec.

| DorelExpertu a răspuns:

Pentru inceput verifica sigurantele incercuite cu rosu.
http://i.imgur.com/dZ8H9sp.png
Pe fiecare far exista cate 3 sigurante, nu mai retin exact care erau sigurantele pentru farul din partea stanga, deci le verifici pe toate cele incercuite.
De asemenea, pe fiecare far exista cate doua mase(1 fir de masa, pentru doua functii), aici ma refer ca pentru pozitie si faza scurta de exemplu este un fir de masa, iar pentru semnalizare si faza lunga este alt fir de masa, deci daca ar fi unul din fire intrerupt tot ar trebui sa ai alte 2 functii ale farului ramse, dar daca zici ca la tine nu functioneaza nimic poate inseamna ca mufa e deconectata, sau ca ai un scurtcircuit pe instalatie, sau dupa cum ma spus mai sus, sigurantele respective arse.
Trebuie sa te uiti la mufa, vezi daca e conectata, uita-te in ce stare sunt firele.
Daca nu vezi un defect vizibil, cel mai probabil va trebui sa apelezi la serviciile unui electrician.

PS:O alta varianta ar fi blocul de lumini, daca ai un amic cu o masina din grupul VAG din aceeasi ani, poti incerca sa pui blocul lui de lumini si sa vezi daca persista problema.