| stefi1969 a întrebat:

Am un Golf 5 si mi-a cazut oglinda interioara. Nu stiu daca a fost oglinda originala sau nu. Am incercat s-o lipesc pe parbriz cu un produs cumparat din comert special pentru oglinda dar dupa cateva zile iarasi a cazut si s-a rupt. Am incercat sa caut pe internet, am gasit in cateva locuri oglinda la golf 5 dar stocul a fost epuizat.
Puteti sa-mi recomandati ceva? Am vazut oglinda cu ventuza dar nu stiu cat tine si aia.

Răspuns Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

Oglinda e fixata pe parbriz prin intermediul unei buline.
Oglinda se pune "de-a latu" pe acea bulina, si se roteste pentru a se fixa oglinda pe pozitie.
Cel mai probabil tu ai incercat sa lipesti direct oglinda, nu bulina, astfel acel adeziv nu s-a intarit suficient, si in scurt timp aceasta a cazut.
Recomandarea mea este demontezi de pe oglinda si sa cureti aceea "bulina" (sau talpa, cum vrei tu sa-i spui ) de adeziv, si mai apoi sa incerci sa o lipsesti la loc, apoi, lasi doar bulina timp de doua zile, si mai apoi montezi oglinda.

In mod normal, acea bulina se prinde cu adeziv de parbriz.
Recomandarea mea e sa mergi la cei ce monteaza parbrize, sa ti-o lipeasca ei.
Nu cred ca-ti iau mai mult de 10-20 de lei pentru aceasta operatiune, dar cel putin rezultatul o sa fie garantat. Desigur asta in cazul in care elementele de fixare sunt ok.

1 răspuns:
| Arthiom a răspuns:

Ventuza e mai sigura. Eu am pentru gps si de 2 ani nu a cazut.