| Alepa a întrebat:

Buna TPU as dori sa stiu ce consum ar avea un VW Golf 4 1.6 105 CP, Seat Toledo si Opel Astra H toate aceeasi motorizare benzina. Sar renta sa iau motorina daca fac pe am maxim 12000 km?

Răspuns Câştigător
| MariusF23 a răspuns:

Daca iti permiti intretinerea unui diesel vechi, iti recomand cu toata caldura doar 1. 9TDI pentru Golf si Toledo, sau 1. 7DTI/CDTI pentru Astra. Daca nu dispui de prea multi bani pentru intretinere, e ok Astra de 1.6 benzina. Golf sau toledo pe benzina nu prea merita, mananca mai mult ulei decat benzina.

2 răspunsuri:
| Aylee a răspuns:

Depinde unde faci acei km, daca sunt mai mult in oras DA, este bun motorul, daca ii faci in afara este bun diesel-ul, consum in oras de maxim 6 si in afara scazi si sub 5 daca mergi constant. Are consum in oras de la 9 pana la 15 in functie de cum conduci, daca pleci cu scarturi si daca dai demaraje de sa-ti sara motoru pe sus. In oras n-ai sa vezi consum sub 9. Tu decizi.

| Alepa explică:

Pai eu fac cam 85% in afara si 15 oras dar orasul unde sunt eu este mic si in afara ma deplasez la servici toata distanta parcursa pana acolo este de 16km dus si 16km intors si in oras daca fac maxim 10km la 2 zile

| MariusF23 a răspuns (pentru Alepa):

Daca iti permiti intretinerea unui diesel vechi, iti recomand cu toata caldura doar 1. 9TDI pentru Golf si Toledo, sau 1. 7DTI/CDTI pentru Astra. Daca nu dispui de prea multi bani pentru intretinere, e ok Astra de 1.6 benzina. Golf sau toledo pe benzina nu prea merita, mananca mai mult ulei decat benzina.