| benga94 a întrebat:

Salut doresc sa achizitionez o mașină din Germania cu schimbător automat buget maxim 4000 euro problema e că nu prea stiu ce ar fi mai ok pentru schimbătorul automat diesel sau benzina.Variante auto ar fi Ford focus 2 din 2005 Opel Astra h sau golf 5 a și un Seat Leon din 2006 dar nu stiu sa ma orientez spre benzina sau motorina ...masina ar fi pentru naveta undeva la 30 km zilnic mers la cumpărături de 2 ori pe săptămână iar un 20 km și un drum de România anual undeva la 2 mii și ceva de km cam astea ar fi drumurile manuală nu pot lua pentru că trebuie să conducă și nevasta și chiar are nevoie de așa ceva. Deci aștept sfaturile voastre sănătate și numai bine!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

As recomanda orice masina vrei dar sa fie pe motorina, pentru ca-i foarte ieftina, comparata cu bezina care-i mai scumpa ca-n occident si nu-ti ajunge salariul lunar sa platetsi benzina.
Nu am inteles de ce nu poti cumpara masina manuala, ce nevasta-ta nu poate sa sofeze manuala? Ce vreau sa spun este ca, masina manuala este mai ieftina si poti sa gasesti varietate mai mare.

| benga94 explică (pentru Violleta2022):

E începătoare și unde suntem e zona de munte drumuri periculoase
Pentru un începător e ok automata

| Violleta2022 a răspuns (pentru benga94):

Ma rog, poate este o problema cu nevasta-ta, eu am sofat primii 10 ani o manuala si nu mi s-a parut niciodata a fii deloc neindemanatica. Si de vreo 15 ani incoace sofez mai mult automata, din comoditate, dar m-as intoarce oricand la manuala, ca-i mai iute si mai sprintena la drum.

| relian a răspuns:

Ford focus e cel mai bun dingtre astea ce ai arata, Ma refer la ce te doare pe tien la cutie automata.Fordu face majoritatea masinilor automate deci is mai buni ca ce ai aratat tu, iar eu nu pres am auzit forduri sa li se duca transmisia sau ambreaju, adica torque converter.In rest cai benzina sau motorina aia n-are a face.Dar masina pe benzina este mai buna, chiar consuma la fel, depinde ce motor e ce model este.Si apoi noi mergem inainte nu inapi, deci in viitor tpate masinile vo fi automate.Ce te sfatui inainte sa cumperi sa-i faci test sa mergi cu ea sa vezi cum schimba, asta daca te pricepi, daca nu ia pe cineva cu tine.Masinile automate daca au ceva la transmisie cand bagi picioru in acceleratie se simte indif daca te pricepi sau nu. Apoi ar mai fi sa o scanezi, o duci la un service si scanezi masina, ori daca ai tu un scaner de buzunar o faci la fata locului. Daca nu te pricepi ie pe careva cu tine care are scaner sau tester cum ziceti voi acolo.La testeru ala daca da coduri sau avertizari ceva il saluti din mers.O masina indif care ar fi ea nu trebuie sa aiba coduriVezi ca ala poate reseta calc masini si sa nu apara coduri.dar testeru iti spune asta daca te pricepi sau stii ce vorbesc.Nu te grabi sa cumperi masini ca is destule. Orice masina cumperi testeaza cu scaneru si chiar de are coduri, daca stii ce sunt, daca stii ca le poti rezolva atunci poti sa o iei, dar asta te ajuta sa o iei mai ieftin.Si masina cu transmisie automata daca o sa olosesti sa vii dupa cateva luni sa spui cum este, dar te asigur ca o sa spui ca nu-ti mai trebuie standard in viata ta laughing

| OldSoul a răspuns:

Eu personal as alege un Golf 5 cu cutie DSG.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu lua fiare vechi. Cauta masini mai noi de 2010.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Benzina motor de 1.6 eventual ii poti pune gpl si consuma mai putini bani decat un tractor diesel. Polueaza mai putin chiar.
Leonul este ok. Cutia DSG este reusita si fiabila.

| DataSoft a răspuns:

Un golf ar fi ok ca este cu dublu ambreiaj la cv automata...si benzine e ok..ca nu faci multi km pe an. renteza motorina daca faci de la 30. 000km pe an..altfel nu prea ca este intretinerea mai scumpa.

| Vyrnfa a răspuns:

Cand alegi automata sa te gandesti ca preturile pentru intretinere cresc foarte mult mai ales daca alegi pe diesel care ar fi o mare prostie pentru tine deoarece faci putin kmpe an, daca pleci iarna cu ea nici nu apuci sa se incalzeasca. Eu iti ofer un sfat, ia-ti un golf/opel/ford pe benzina nu motor prea mare, cutia ti-o alegi in functie de cati bani ai. Chiar daca nevasta ta nu stie sa conduca trebuie sa invete

| benga94 explică (pentru Vyrnfa):

Nu are cum sa învețe aici suntem intr-o zona de munte serpentine
Curbe periculoase nici nu-ți imaginezi ce drumuri as aici și pentru un începător să înceapă în așa drumuri crede-ma că nu e ok daca eram în ro nu era problema luam manuala și se învață acolo dar aici e foarte periculos