| CJ23MDL a întrebat:

Buna TPU.care vi se pare masina mai ok.skoda octavia tour noua 2011 motor 1.6MPI sau vw passat 2007 motor 2.0TDI? skoda m-a impresionat foarte tare la consum ca e mic si motorul e silentios. dar despre passat nu stiu foarte multe...care este motorul mai ok? de 2.0 sau de 1.9 TDI? poate m-ati putea ajuta voi.Va multumesc!

9 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca vrei ceva care sa te tina mult timp evident Passat fiindca este diesel, daca vrei ceva de 200.000-300.000 de km si apoi sa schimbi masina mergi pe Skoda dar sa nu te astepti sa o duci mai mult de 300.000 de km un benzinar de Skoda si oricum mai schimib cate ceva pe la ea. Un diesel se stie ca este ceva mai scump de intretinut dar cu foarte putin, dar recuperezi banii la consum. Eu unu as merge pe Pasat daca vreau drumuri mai lungi si Skoda ca masina pentru mers de aici pana dincolo!

| emoboy a răspuns:

Clar Passat-ul! E simplu de ales pentru ca diesel! Si este foarte bun in oras datorita consumului mic si cuplului mai mare! La Skoda se stie ca e silentioasa! Cosumul min. este de 5.5 si max 10l! Si la VW este intre 5 si 7.5l%! Oricum in aproape toate capitolele Vw este castigator chiar si la putere!

| heddy10 a răspuns:

As alege passat-ul, pentru ca e o masina buna, iar skoda mie mi se pare o masina foarte "grasa". In plus e diesel, consum scazut, mai putin co2.

| Marius_5815 a răspuns:

Clar intre skoda si passat invinge passatul. Eu zic ca passatul este perfect.

| Iulian03 a răspuns (pentru Marius_5815):

Esti batut in cap? Am mers cu skoda octavia tour din 2006 1.9 TDI si consuma 3, 3% insa am mers si cu un VW Passat 1.9 TDI si consuma cam 4-5%

| Bogdanss a răspuns:

De obicei ma pricep la masini... skoda octavia de obicei nu este foarte faina si nici pasatul dar cel din 2007 sau chiar din 2010 cc sunt foarte misto si la vitezia prinde mai mult pasatu si are un consum in mediul urban de 7 litri dar eu as vota pasatu si este si foarte spatioasa

| skary a răspuns:

Sincer nu-mi place nici una din aceste doua masini eu iti zic sa muncesti mai mult si sa iti iei o masina mai buna pentru ca skoda na facut niciodata o masina buna si oricum dedesubt este un vw pasat dar cel mai bine ar fi sa alegi pasatul dar inca o data iti racomand o masina mai buma noul opel insingnia sau mercedes e clase

| popik1998 a răspuns:

Fa cativa km cu passatul si cativa cu skoda si vezi care consuma mai putin. Eu zic ca passatul.ia passatul big grin.

| Iulian03 a răspuns (pentru popik1998):

Scuze pentru spam, dar repet:Esti batut in cap? Am mers cu skoda octavia tour din 2006 1.9 TDI si consuma 3, 3% insa am mers si cu un VW Passat 1.9 TDI si consuma cam 4-5%