| CJ23MDL a întrebat:

Buna TPU.as dori sa ma ajutati intr-o problema legata d masini...As dori sa achizitionez o masina si anume skoda octavia tour (din reprezentanta skoda )1.6MPI 105CP pretul ar fi undeva la 12.000 cu dotari.As dori o parere referitoare la masina respectiva. Mi-au zis multi ca o optiune foarte buna ar fi Passat-ul sau Audi 4 ...bmw.etc.Caut o masina care sa nu fie prea scumpa la intretinere + consum.deoarece va fi nevoie sa o utilizez zilnic.Am condus tour din 2007 si m-a impresionat.acum ramane sa va spuneti parerea voastra.Va multumesc

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai ar fi dar daca vrei ceva ieftin uita BMW si Audi. Dupa parerea mea daca mergi cu ea zilnic si vrei ceva rezistent si cu un consum decent ia un Pasat si iti garantez ca daca este intretinuta cum trebuie o duci in 3 milioane de km. Nu exagerez dar bine inteles segmentata si tot ce trebuie am dus un motor de 1.9 de Volkswagen in 2.8 milioane de km si inca mai merge masina, persoana care conduce acel pasat este inginerul de la service-ul meu si traieste foarte bine masina!

| rossi46 a răspuns:

Faci o alegere foarte buna. Desigur, se poate si mai bine dar la celelalte variante discutam deja de preturi duble. Octavia arata foarte bine, consola de bord este de la Passat, dotari multe si sfatul meu este sa o iei cu pachetul de drumuri grele. Diferenta de bani este nesemnificativa in comparatie cu avantajele. Cunosc o astfel de masina iar consumul ei in oras este undeva la 8% si nu sare de 10% daca mergi ceva mai sportiv (daca mergi foarte sportiv sare de 10%). In afara localitatii ai consum de 6% daca circuli cu 100-110 km/h in treapta a 5-a. Concluzia mea este ca raportul calitate pret este unul foarte bun pentru aceasta masina.

| Ykuzo a răspuns:

Te-as sfatui sa iti iei Skoda (Superb) sau un Audi a4.Ambele masini sunt bune, nu consuma mult si sunt usor de intretinut. Cel putin skoda. Sper ca te-am ajutat. Aceasta e parerea mea. Sper sa faci alegerea cea buna.

| ramkat a răspuns:

Banuiesc ca iti doresti neaparat o masina cu caroserie "sedan"? Daca este versiunea noua, este foarte buna si avand in vedere ca e produsa tot de VW, calitatea este cam aceiasi dar la un pret mai mic si costuri mai mici. La 1.6 ai 102 CP cu un consum declarat de 9-10 litri. Daca nu iti doresti alt model de caroserie, eu zic ca pentru utilizare zilnica este ideala. Dar ai putea sa incerci un Hyundai i30winking E super masina!

| OviOvi a răspuns:

Parerea mea este skoda.Tu iei ultima decizie