| denisamihaela a întrebat:

Ce părere aveți, merita sa mi pun GPL pe un Opel Vectra 2001 2. 0benzina? Știu ca as consuma mai puțin, dar vreau sa știu dacă dăunează într un fel motorului și dacă chiar este rentabil. Poate puteți sa ma ajutați cu un sfat. Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| istoc2010 a răspuns:

Rentabil este dar fa calcule daca masina merita sa faci o astfel de investitie in ea. adica ce vrei sa faci cu ea pe viitor? vrei sa o ti pentru tine sau vrei sa o vinzi? daca vrei sa o vinzi la vanzare banii istia sunt pierduti nu prea se ia in calcul prea mult ca tu ai facut investitia asta. iar daca o tii pentru tine da merita. si nu dauneaza motorului daca instalatia este facuta corespunzator tipului de motor! Succes

2 răspunsuri:
| FlappyXXX a răspuns:

Salut!
Gpl-ul va dăuna întotdeauna, pe orice fel de motor l-ai pune, doar că cu cât este mai mic motorul cu atât se va sfârși mai repede.
Dar la un Vectra B din 2001 cu motor de 2.0 benzină, este rentabil mai mult ca sigur. Părerea mea.
GPL-ul nu rentează doar pe motoarele de 1.0 de la Peugeot, sau de 800 de la Matiz ceva de genul, la alea se vor duce motoarele înainte de a se goli primul rezervor de gpl al mașinii. laughing))

| bogdan456 a răspuns:

Costa mai mult sa îți pui gol ca mașină așa ca nu se prea merita si nici nu o sa traga cum trăgea pe benzina