| Winners10 a întrebat:

Daca am luat o amenda de circulatie in alt judet decat judetul meu si o platesc la mine in judet trebuie sa trimit ceva precum ca am platit?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sfatul meu este sa faci o 1 copie xeroxata pe care sa o trimiti la sediul din Craiova si sa pastrezi originalul platii contraventiei, ca au fost nenumarate cazuri cand cativa ani au venit scrisori de impozitare cu dobanda atasata, ca nu s-au platit anumite contraventii in timp.
Socant, dar anumiti birocrati mai uita sa proceseze unele chitante si cum statul nu pierde niciodata, mai trec sa le incaseze odata.
Unchiul meu a patit asta si meticulos cum este a scos chitanta si a dat-o scapand de datorie, pe care personal s-a dus 1 saptamana mai tarziu sa vada cu ochii lui, ca i-au radiat-o din cont.
Deci: fa 1-2 copii si pasteraza-le peste ani, ca nu se stie niciodata cand ai nevoie de ele. Nu uita sa trimiti 1 copie a chitantei de plata si la sediul mentionat din Craiova.

| Winners10 explică (pentru Violleta2022):

Numai ca nu imi scrie unde sa o trimit...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Winners10):

Citeste in procesul verbal, acolo unde scrie ca trebuei sa trimiti dovada.
Daca nu apare nici o adresa de unde s-a trimis acea amenda, atunci doar pastreaza chitantele.

| Caro34 a răspuns:

Te prezinti la Primarie unde-s Impozite si Plati, la ghiseu, si acolo se poate achita fiindca apare pe numele tau si va fi operata rapid. Numai bine!
P.S. Nu uita sa iei cu tine buletinul fiindca le trebuie CNP-ul!

| Winners10 explică (pentru Caro34):

Pai am fost si am platit-o la mine in oras. Eu sunt din jud. Hunedoara si am luat amenda prin Craiova. Si in jos pe procesul verbal scrie ca trebuie transmisa dovada platii in termen de 15 zile.

| Caro34 a răspuns (pentru Winners10):

Daca asta scrie, atunci trimite-o la adresa ce apare acolo prin fax sau suna pur si simplu si zici nr. chitantei cu care ai platit! Numai bine!

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu trimite nimic ca pierzi timp si bani degeaba. Pastreaza insa chitanta, se pot trezi dupa cativa ani ca nu ai platit si sa-ti ceara sa o platesti din nou. Am patit treaba asta dupa ce le-am trimis dovada platii ca dupa vreo 3 ani sa-mi ceara sa o platesc din nou. Durerea a fost ca nu mai gaseam chitanta, oricum era vorba de vreo 10 lei actuali, nici in 2007 nu era o avere.

| cyupaku a răspuns:

Platesti la tine acasa si pastrezi chitanta, sa nu ai surprize ulterior