| ASMA14 a întrebat:

Buna tpu..Detin un opel corsa c. Zilele trecute un var a vrut sa imi puna un casetofon si a taiat toate firele deodata facand o flama(scurtcircuit probabil). Firul de pozitiv acum e de masa, am cautat in tabloul de sigurante de sub capote si nu este nici una arsa.Mai exista altul? Cat de grava e problema si cam cat costa reparatia

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doamne fereste poate lua masina foc cum sa taie firele, multe masini au ars ca torțele in trafic sau in parcare tocmai din cauza improvizatiilor la instalatia electrica la partea audio facute de niste ageamii ne priceputi, duo in servis la un electrician auto autorizat, sa o faca el sa i ti instaleze el casetofonul sau cd ul ce ai tu acolo, nu il mai lasa pe vărul "dorel" ca i ti ia foc masina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un idiot te costa dublu la meseriasi.
"casetofoanele|" se "leaga" cu bateria deconectata. Nu mai zic de maestria lui, de a taia toate firele simultan, cu cleste metalic. Stiai ca electricitatea de la masini poate provoca incendii?
Mai exista un panou de sigurante, dar ai nevoie de un electrician auto, sa rezolve intai operatia de care s-a apucat neamul tau. Daca pui siguranta si vine curent pe firele taiate de el cu foarfeca de unghii, se arde din nou. Iar tu vei pune una mai tare, si apoi o sarma, ca sunteti neam de Dorei. Si uite asa arde masina.
Pe langa siguranta, e posibil sa fie ars si ceva de prin bord (bloc de lumini, placa ceasurilor de bord, TID-ul, etc.