| CristiMihai23 a întrebat:

Doresc sa achizitionez o masina Renault Laguna second-hand. Are capacitatea motor 19 cm3. Este buna? Consuma mult? Astept detalii happy

Răspuns Câştigător
| Black38 a răspuns:

Turbina este un mecanism care introduce o cantitate mai mare de aer in motor generand o putere mai mare. Aproape toate motoarele diesel au turbina, dar pot avea una, doua, trei sau chiar patru turbine.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

19 cm3?
poate 1900cm3

| Black38 a răspuns:

Consumul este bun, unul mixt in jur de 6% si in oras maxim 7, 5%.Dar n-am auzit lumea sa laude masinile astea.Si au problema cu turbina.
https://www.youtube.com/watch?v=2KogVX_b848

| CristiMihai23 explică (pentru Black38):

Sunt incepator in masini, nu le prea am.Ce e aia turbina? big grin

| CristiMihai23 explică (pentru Black38):

Ce e aia turbina? Sunt incepator si nu ma prea stiu

| Black38 a răspuns (pentru CristiMihai23):

Turbina este un mecanism care introduce o cantitate mai mare de aer in motor generand o putere mai mare. Aproape toate motoarele diesel au turbina, dar pot avea una, doua, trei sau chiar patru turbine.