| Alepa a întrebat:

Buna TPU imi poate spune cineva niste pareri despre Opel Astra h 1.9 CDTI care sunt problemele la ea si cat de fiabila este

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

S-a mai discutat azi despre Astra H 1.9 CDTI.
http://www.tpu.ro/......mul-umesc/

Caroseria foarte solida, nu are probleme cu rugina. Motorul foarte reusit, puternic dar cu consum ok, probleme cu injectoarele (ca la orice diesel common-rail), dar daca alimentezi cu ce trebuie nu ai treaba.
O problema mai sensibila e filtrul de particule, care daca se infunda iti face niste probleme foarte enervante, te poate lasa in drum, poate merge prost, sau chiar, la un momentdat pulverizeaza motorina in el, si ii da foc... Atunci distractie, daca nu-i dai talpa risti sa ia foc masina... Ambele puncte slabe sunt prezente si la 1.3 si 1.7 CDTI.

| Arezki a răspuns:

Daca e variata 1, 9 dth cu 150 cp pune mana pe ia ca e ceas masina.