| AndreasfromMetallicA a întrebat:

in vara lui 2016 mi-am cumparat o masina inmatriculata in RO,taxa nerecuperata, am putut sa scot numere preferentiale ieftin fara probleme.Acum vad ca s-a eliminat taxa asta si intreabarea este:-se mai poate recupera taxa la ea? De cine,de vechiul proprieter, cel ce a platit-o sau pot eu?(5. 886ro l-a costat pe vechiul proprietar). multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Timbrul de mediu a fost abrogat prin L.1/2017 dar nu s-a prevazut o modalitate de recuperare a acestuia si nu se stie daca se va prevedea.
In orice caz taxa platita ar putea fi recuperata doar de platitor si nu de dobanditorii ulteriori a masinii.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar cel care a platit-o... si nu stiu daca s au stabilit normele de recuperare, cel mai probabil nu vor fi bani cash ci scutiri de taxe si impozite

| OldSoul a răspuns:

Doar cel ce a platit-o o poate recupera.