| MarianAlex112 a întrebat:

Daca taxa auto a fost platita de vechiul propietar si eu am cumparat masina(cu taxa in pretul masini) imi pot recupera taxa? sau doar cel care a platit-o o poate face?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-ai platit taxa din perioada 2007-2011 n-ai ce recupera.
Timbrul de mediu, platit din 2013, nu se poate recupera.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu nu poti recupera nimic

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Doar cel care a achitat taxa, o poate recupera. E nevoie de toate hartiile de atunci (calculare, chitante, etc).
Tu nu poti da in judecata statul pentru ca ti-a cerut o taxa, daca nu ti-a cerut-o.
In schimb, din cate stiu, vechiul proprietar poate face demersurile pentru a-si recupera taxa, chiar si dupa ce a vandut masina.
Depinde foarte mult de avocat, exista multi care ataca si timbrul de mediu (asta din 2013 pana in prezent), atat la masini care se afla inca in posesia celui care a platit taxa, cat si pentru cei care au vandut masinile, dar au pastrat actele de la ANAF.

| MarianAlex112 explică:

Multumescbig grin