| Andi1997 a întrebat:

Buna TPU
Intentionez sa imi achizitionez un Passat B5, si as vrea sa stiu daca se merita sa iau diesel. Am vazut ca consumul la benzinare e destul de mare(15% in oras- 1.8t) dar am inteles ca se compenseaza la taxe, asigurare, etc. Tin sa precizez ca e prima masina pe care intentionez sa o cumpar, si estimez ca voi face maxim 15000 km/an. Astept pareri in special de la posesorii de 2.0 tdi(acesta m-a atras daca e sa merg pe diesel), dar si de 1.8t, care fac acest rulaj, sau daca stiti forumuri unde s-a discutat aceasta va rog sa ma indrumati

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

2.0tdi e doar pe b5.5 si nu e tocmai cel mai fiabil motor de pe acel model, deci daca vrei motorul ala ai face bine sa cauti unul pana in 150. 000km ceea ce e cam imposibil sa gasesti.
Cat despre taxe nu se compenseaza mare lucru, poate acum cat inca e timbrul de mediu, dar daca se scoate va fi o diferenta destul de nesemnificativa intre taxe avand in vedere consumul, diferenta serioasa se observa la consumabile, dar nici alea nu le schimbi in fiecare zi.

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Dieselul nu e facut pentru circulat cu el in oras, se distrug multe la el. Costurile unui diesel mai ales exploatat in oras nu sunt mai mici decat pe benzina. Cine merge preponderent in oras / distante scurte isi ia benzina eventual cu gpl.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Taxele pentru 1.8 t sunt foarte apropiate de 2.0 diesel.
Consumul ca lei pe km poate fi chiar dublu.
Dar exista GPL si atunci lucrurile se schimba.