| JohnnyR0 a întrebat:

Salut tuturor!
Am un VW PASSAT 3BG (B5.5) 1.9TDI AVB 101HP.

As vrea sa maresc puterea motorului pana pe la 200HP.
Intentionez sa-mi achizitionez turbina BV43, dar am urmatoarele intrebari?
-Este turbina plug and play pe motorul meu?
-Ce injectoare mi-ati recomanda sa cumpar?
-Trebuie montat un alt intercooler mai mare?
-Va creste consumul? Daca da, cu cat?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Am facut aceste modificari la al meu passat AVB 101cp, si din propria experienta iti pot spune cateva lucruri.

O poti duce in aproximativ 150-170cp cu interne stock(ca sa fie totul safe). Turbina este intr-adevar plug&play, intercoolerul trebuie inlocuit neaparat daca vrei sa treci de 150cp, consumul va creste foarte putin sau aproape deloc. Cele mai puternice injectoare sunt cele de 150cp ARL pe care le-am pus si eu.

Inainte de toate trebuie sa consulti un service care se ocupa cu tuning si remapari, ei sunt cei mai informati in legatura cu aceste modificari si o sa te ajute cu cea mai mare placere, ba mai mult, o sa iti faca intregul proiect de la zero si o sa stii tot pretul inainte sa faci operatia happy

| JohnnyR0 explică (pentru Frank51):

Si ce daca as face aceste modificari, ce timpi de acceleratie as scoate?

| Frank51 a răspuns (pentru JohnnyR0):

La 150cp scot 7-8 sec la 0-100. Cu 170cp scoti 6 sigur. Eu am ramas cu intercooler stock deci am undeva la 150cp.

| JohnnyR0 explică (pentru Frank51):

Multumesc pentru informatii!

6 răspunsuri:
| ForeverAlone97 a răspuns:

Stai cuminte. Ca tuningul să fie legal, trebuie omologat de RAR. Mai mulți cai putere=consum mai mare, poate să crape motorul. Doar merge mai repede.

Răspuns utilizator avertizat