| PlusZero a întrebat:

As vrea sa achizitionez un vw passat b6 si nu stiu ce varianta sa aleg...

Motor 2.0 - 140/170 CP sau motor 1.9 - 105 CP?

Mi-a zis cineva sa optez spre motorul de 1.9 deoarece cel de 2.0 are multe probleme. Personal, as alege motorul de 2.0 deoarece are si mai multi CP si mai multe dotari.

Voi ce sfaturi imi dati? Sa aleg 1.9 sau 2.0 ( argumentati de ce, va rog )?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Passat b6 oricum e o "masina" plina de probleme, deci o turbina iesita prin capota si un consum de 1l ulei/1000km e un detaliu minor.
Parerea mea este sa mergi pe 2.0 TDI, cea mai puternica versiune pe care o gasesti.
1.9 TDI este doar de 105cp din cate am vazut, si e foarte putin pentru o limuzina atat de mare. Nu doar teoretic, am condus asa ceva, si e prea bleaga. 2.0 TDI merita problemele in plus, ca e destul de 'racheta'.
Daca ai ocazia sa iei automata (DSG), merita si aia.

| OldSoul a răspuns:

Depinde ce aseptari ai.
Eu unul as merge pe un 2. 0TDI cu un singur ax BMP, care are putin din fiabilitatea unui 1. 9TDI.
Acum, beleaua e ca si asta are filtru de particule, dar ce e drept, si unele din cele cu motorul de 1. 9TDI au filtru de particule, dar si cel de 2. 0TDI, cu 170CP (BRD cred ca e codul) are filtru, deci tot pe acolo.
Alegerea se rezuma in special la ce asteptari ai tu de la masina.
Daca ar fi sa aleg eu, lupta s-ar da intre 1. 9TDI si 2. 0TDI BMP, si probabil ar castiga BMP-ul, deoarece are mai multi CP si cel mai adesea are mai multe dotari spre deosebire de un 1. 9TDI.

Insa, daca e sa iesim putin din "sondaj" as alege la orice ora un A4 in locul unui Passat, chiar daca are acelasi motor (sau asemanator).

| xerxes1 a răspuns:

Daca te uiti pe site-uri straine o sa vezi multe anunturi cu masini VAG 2.0 diesel cu 500.000 si 700.000 km.Si nu se vaita nimeni de probleme.
Se vaita ai nostri dupa ce le cumpara cu km dati inapoi la 160.000.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe 2.0 aș merge și eu.
E o mașină frumoasă, dar toți cunoscuții mei care au avut b6, indiferent de motorizare, au avut probleme mari cu ele.