| JuniorHD a întrebat:

Ce părere aveți de Vw Passat 2002, Berlină, 1.8 T Benzină? Vreau să știu dacă întâmpin probleme cu ea gen să-mi pice turbina sau alte chestii, vreau să stiu in mare parte daca este un motor durabil si cam ce consum are.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bmw e mazga de mucegai in comparatie cu vw. Daca respecti intervalele de mantenanta din manual o sa tina mult timp

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu am auzit nimic rau de motorul 1.8T, dar iti pot garanta ca Passat b5 si b6 sunt niste tigai prost construite.
Eu am un b5 cu "indestructibilul" 1.9 TDI AFN, intr-un an mi-au picat jumatate din componentele motorului: garnitura de chiuloasa, injectoarele, apoi pompa de injectie si toate fuliile de pe cureaua de accesorii + radiatorul spart de una din fulii.
Iar atunci cand merge, ma simt ca intr-o caruta. Nu e cu nimic mai presus decat Golf 4, care clar e o caruta.

| relian a răspuns:

Sa iti pice turbina adica cum?laughing asta e tare. Turbina nu pica, eventual consuma ulei si mai mult ca sigur pierde ulei pe la turbo, garantat.Ca sa verifici, vezi conducata ce vine de la turbo catre radiator, sau intercooler cum ii zice in engleza.Conducta aia se poate scoate, deci o scoti si vezi ce este in interior. Daca are ulei e clara turbo pierde ulei.Deci pierde ulei pe la semeringu care baga aer, nu pe la cel de evacuare sau catre evacuare.Tot vad pe aici cade turbina, se strica nu stiu ce turbina.Fratilot turbina aia doara pompeaza aer, n-are cum sa cada, n-are cum sa se strice, doara daca nu mai are ungere deloc, dara asta inseamna sa ramai tu fara ulei deloc.Si daca cade, bine am inteles e la figurat spus cade, deci daca cade se reconditioneaza, adica o scoti o duci siti schimba aia semeringurile, aia e tot ai turbina ca si noua dupa.Gandeste ca semeringurile alea au deja 15 ani, sau copt, sigur scapa pe linga.
Motor durabil? Orice motor este durabil daca il intretii normal.Acu tu vei cumpara o masina care nu stii cum a fost intretinuta, ca urmare poti nimeri una buna sau la fel de bine poti nimeri un junghi care iti va manca zilele laughing Daca o sa fie buna, o sa spui da frate astea da masini, iar daca va fi una dezastru o sa spui, niste rable laughing deci totu este relativ, totu depinde de ce nimeresti.

| xerxes1 a răspuns:

Dezavantaje: consuma 8-10 % benzina.
In rest doar avantaje.

| DorelExpertu a răspuns:

Ai impresia ca o masina din 2002, e o masina noua?

Masina aia are 15 ani, e normal ca mai devreme sau mai tarziu sa-ti pice turbina si alte chestii.

Daca stii sa o verifici inainte sa dai banii, poti sa mergi multi ani fara sa ai probleme, dar daca esti paralel la capitolul asta, si mai esti si zgarcit in alegerea pieselor si mecanicilor astfel ajungand la mecanici care fac experienta pe masina ta, patesti ca NoTurbinaNoGood schimbi jumate de masina si tot o sa ai probleme, si asta la orice masina sh, indiferent ca e VW, Dacia, sau "caruta" lu vecinu.
Daca nu stii sa verifici o masina, te lasi la voia intamplarii, si asta cel mai adesea inseamna ca te uiti doar la pret, ca deh, nu stii cum se comporta o masina, si pe dinafara arata toate la fel.

Cat despre consum, asteapta-te la 10l/100km mixt.

| doctorulmanole a răspuns:

E buna, dar nu e bmw