| Georgiana199306 a întrebat:

Bună TPU. Maine încep orele de condus. Sunt entuziasmata, dar tot am emoții foarte mari. Ma simt prost cand aud ca altii au mai condus inainte, eu nu am pe nimeni in familie care sa ma ajute sa învăț si sa ma incurajeze. Voi cum ați reușit să treceți peste aceste emoții?

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Emoțiile au și ele rolul lor. happy Te agită, dar te fac mai atentă. Chiar dacă îți dau o stare de neîncredere, cu atât mai mult te bucuri de succes. Emoțiile sunt o formă de frică, dar curajul nu înseamnă să nu-ți fie frică. Înseamnă să o poți domina.
Eu sunt convins că o să reușești. Iar pe cei care îți pun piedici nu-i băga în seamă. O să tot dai pe parcursul vieții de astfel de persoane. Ele nu înseamnă nimic, doar niște "jaloane" pe care le ocolești și le depășești.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistita ca nu are nici o importanta daca ai avea pe cineva in familie care are carnet auto, ca nu te poate invata oricum, fiindca este ilegal sa te urci la volan fara un instructor autorizat.

Pune mana si invata Legislatia rutiera din scoarta in scorta, ca sta te va ajuta enorm, stiind in trafic ce decizii sa iei si unde sa nu gresesti.
Succes la scoala!

suntserios
| suntserios a răspuns:

De aia dai bani sa te invete la scoala
emotii nu ai de ce sa ai ca nu e examen, e doar o ora de instructie

| Frank51 a răspuns:

N-am avut emoții la început, ci când am dat traseul. Pur și simplu a trecut, n-am făcut nimic special.

| Sekim a răspuns:

Nu ai cum sa treci peste emotiile astea si nici nu ar trebui. Emotiile o sa iti treaca de la sedinta la sedinta cand vezi evolutia ta pe parcurs. Dupa asta, din emotii ca teama o sa apara emotii ca bucuria si totul o sa fie bine. Comparativ cu alti oameni, cand eu am facut scoala de soferi nu mai condusesem inainte deloc, deci si eu am inceput cu "stangul", dar in final am luat sala din prima si orasul la fel. Momentan nu te mai gandi la asta, invata si pregateste te pentru sala si daca vrei uita te pe YouTube la alti instructori care posteaza sedintele cu elevii ca sa vezi cum decurg orele si greselile lor.

| Georgiana199306 explică (pentru Sekim):

Felicitări și mult succes în continuare. Ma uit în fiecare zi pe YouTube la alți instructori, fac chestionare de pe școală rutiera. Ma pregătesc, dar sunt mulți care încearcă sa mi pună piedici, spunandu mi ca nu ma voi descurca. Sunt mai emotiva de fel, urasc partea asta negativa la mine. Nu vreau sa ma duc acolo și sa ma panichez, vreau sa fiu cat mai sigura pe mine și atenta la ce spune instructorul.

| adryang78 a răspuns:

O să treci și tu peste ele, nu-ți face griji. De-asta se numește "școală de șoferi", să înveți pas cu pas tot ce e nevoie. Instructorul este acolo ca să te învețe, mașina are comandă dublă, are el grijă să te corecteze când greșești. E normal să ai emoții. Capul sus și succes!

| Georgiana199306 explică (pentru adryang78):

Mulțumesc mult pentru sfaturi. Sper din suflet sa reușesc, îmi doresc mult sa avansez și sa parcurg o noua etapa în viata mea. In timp am devenit mai încrezătoare, deși sunt emotiva de fel.

| Georgiana199306 explică (pentru adryang78):

Mulțumesc mult happy nu voi lasa frica sa ma domine, oricât de greu mi-ar fi.

| adryang78 a răspuns (pentru Georgiana199306):

Emoțiile au și ele rolul lor. happy Te agită, dar te fac mai atentă. Chiar dacă îți dau o stare de neîncredere, cu atât mai mult te bucuri de succes. Emoțiile sunt o formă de frică, dar curajul nu înseamnă să nu-ți fie frică. Înseamnă să o poți domina.
Eu sunt convins că o să reușești. Iar pe cei care îți pun piedici nu-i băga în seamă. O să tot dai pe parcursul vieții de astfel de persoane. Ele nu înseamnă nimic, doar niște "jaloane" pe care le ocolești și le depășești.

| vlllaaddd a răspuns:

Vezi sa ai mana pe volan la ora 12 si sa iti iei bratara sau ceas de aur sa scoti pe geam sa le arati la fraieri sa te lauziwinking