| oFataAnonimaa a întrebat:

Mama are o masina opel astra caravan din '95 diesel si cand accelereaza se aude un scârțâit aproape surzitor. Era de la cureaua cealalta (cea care se vede, nu cea de distributie, nu stiu cum se numeste). Si are si partea de jos cam deteriorata, sa zic asa. Ar merita sa reparam masina complet sau mai bine sa luam o alta masina?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pai schimba man cureaua aia ca e simplu si aia e tot, adica pentru o curea cumperi alta masina? laughing si despre ce parte de jos vorbesti? Treb schimbata cureaua eventual intinzatoru ceva, scartie ca e cam uzata sau intinzatoru nu mai intinde bine.

| xerxes1 a răspuns:

Costa 60 de lei cureaua de la alternator.
Acum decideti voi daca inlocuiti masina sau merita sa o reparati.

| AndreiMarian21 a răspuns:

Este cureaua prăpădită dar verifică și fuliile (rolele), o să trebuiască să le schimbi, nu sunt foarte scumpe, poți să le cumperi!

| oFataAnonimaa explică (pentru AndreiMarian21):

I.am schimbat cureaua si nu mai scartaie. Aici chestia e ca eu as vrea sa incep s.o repar complet si dupa sa o tunez cat de cat dar ai mei zic ca nu merita si eu totusi vreau.