| marioooo a întrebat:

TPU! Prietenul tatalui meu are o masina la care maneta are scrisa pe ea:
S
D
N
R
P
Ce inseamna P, ce inseamna R, ce inseamna N, ce inseamna D, ce inseamna S

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

P- parcare (un fel de "retarder" care blocheaza arborele ce iese din transmisie pentru a mentine masina la o viteza mica...)
R- reverse(mersul cu spatele)
N- neutru(cutia pe liber)
D- modul automat (simplu-foloseste toate treptele)

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

S=sport(forte util la depăşiri)

| mirceapeiaaa a răspuns:

Cred ce e cutie automat si tatal me are asa p este parcare adica ca si frna de mana r inseamna sa mergi cu spatele n e punctul null adica o poti inpinge nu sunt blocate rotile d drive adica conduce si s probabil sport

deci cutia automata la o anumita rotatie schimba viteza in drive iar cea manuala le schimbi tu v1, v2... si pe sport schimba viteza la rotati mai mari. funda?