| Motz_Andrei_1998 a întrebat:

Buna TPU.Revin cu o intrebare.As dori sa achizitionez jante pentru masina mea dar nu prea stiu care sunt bune.Ce tip de jante recomandati: aliaj sau tabla?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Aliaj vara, tabla iarna.
Nu am argumente clare, unii spuneau ca aliajele ar fi mai casante iarna si sunt sanse mai mari sa le fisurezi la un impact. Eu merg pe schema asta pentru a avea doua seturi, sa nu stau la coada la vulcanizare toamna si primavara, sa schimb anvelopele. Schimb rotile cu totul, singur.
La achizitionarea jantelor, ai in vedere:
1. distanta intre prezoane
2. diametrul si latimea jantei
3. valoarea ET, pentru un ecartament corect.

Iti recomand sa achizitionezi jante originale pentru masina ta, in felul acesta esti sigur ca sunt de calitate si se potrivesc 100%.

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Tabla dacă iei gropi des
Aliaj dacă mergi frumos cu ea

Răspuns utilizator avertizat
| Vasilicamosbatran a răspuns:

Aliaj

| Zinv a răspuns:

Cauta in cartea masini ca sigur zice acolo ce ai roti ai nevoie + presiunea RECOMANDATA.

| HelpingPeople a răspuns:

Cele de aliaj!