| goldenbullet a întrebat:

Daca schimb jantele de tabla cu et 55, cu unele de aliaj cu et 37, trebuie sa schimb si prezoanele? Am vazut undeva ca sunt mai scurte cele pentru jante de tabla si ca ar trebui mai lungi la jante de aliaj

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt unele modele de masini la care merg prezoanele de la tabla la aliaj, cum ar fi de exemplu Opel, Skoda.Dar in majoritatea cazurilor trebuie si alte prezoane, si nu neaparat ca difera et-ul, ci pentru ca jantele de aliaj au o alta conicitate.deci prezoanele pentru tabla nu se strang bine când le pui la o janta de aliaj.Si ai impresia ca le-ai strans, dar iti poate sari roata in mers.Asa ca mergi la un magazin de piese si comanda prezoane „de aliaj", cu talonul masinii faci asta, si asa stai linistit.

1 răspuns:
| danandrei1 a răspuns:

Ai mare grija cu lungimea prezoanelor, ca daca sunt prea lungi ai putea sa-ti distrugi frana...