| anonim_4396 a întrebat:

Sunt putin langa categorie dar...
Am o bicicleta iar furca de pe fata este dotata cu suspensie.
La viteza mai mari de 25 km/h cand pun frana de pe fata incepe sa trepideze si sa faca precum ar intra un ABS in functiune. Este normal? Daca este vreo problema la furca cum o pot rezolva?
Multumesc anticipat! FUNDAwinking

3 răspunsuri:
| StiuCeSpun a răspuns:

Salut! Ce tip de frana ai pe fata saboti sau disc? Sa trebideze e putin normal deoarece la o viteza crescuta, creste si forta la care trebuie sa reziste si frana trepidatul cel mai probabil este din furca, are un pic de joc. daca are un auz neplacut incerca sa bagi ulei la furca e normal trepidatul din furca. Aaa si mai verifica sa nu aibe roata joc din ax sau sa fie slabite piulitele de fixare. Bafta

| OffRoad a răspuns (pentru StiuCeSpun):

Frana pe saboti

| OffRoad a răspuns (pentru StiuCeSpun):

Franele sunt pe saboti