| marianandrei1993 a întrebat:

Sunt student deci prea multi bani nu am. Vreau sa-mi achizitionez o masina, un Vand Opel Astra 1, 6 benzina din 2000. si sa o am pentru cativa ani. Se merita investitia, cum sunt masinile astea la intretinere. La 1200 de euro ai mei altceva nu gasesc. Sugestii pareri? Dau FUNDA big grin

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt bune Astrele alea. Spatioase, stabile, si cu piese foarte ieftine.
Motorul probabil e 1.6 simplu, destul de rezistent. Mai sunt si 1.6 16V, alea nu le recomand la pret mic, pentru ca pot fi 'trase', cu uzura mare.
La un asemenea pret, merita, insa fii atent la situatia actelor: daca are taxa nerecuperata o poti inmatricula, si ar fi bine sa o treci pe numele unui parinte pentru asigurare mica, daca nu are taxa platita, sau a fost recuperata, trebuie sa fie de acord proprietarul sa ti-o dea pe numele lui, si sa faceti un contract de comodat, sau o procura de imputernicire. La aceasta varianta, conteaza cat costa asigurarea masinii, ca daca o cumperi de la un tanar de 20 de ani, si ramane pe numele lui, vei avea de platit peste 1000 de lei anual, pentru asigurare.
Sa mai fii atent si la rugina, daca are un prag sau ambele cu ceva gauri nu e o problema, dar daca e ruginita pe la lonjeroane (partea din fata, structura), si in spate la oale (in portbagaj), deja o sa te coste reparatiile cat masina.
Alta solutie la banii astia ar putea fi Ford Focus 1.8 TDDI inmatricular in Romania, pe care sa il cumperi cu procura sau comodat (deci fara taxa platita), insa piesele de Ford sunt destul de scumpe, iar manopera complicata.
Orice faci, nu cumpara Volkswagen, Skoda sau Seat.

1 răspuns: